Zdraví z přírody

Svatojánský olej

9. prosince 2017 v 8:24
Kteroupak bylinku sbíráme na sv. Jana? Bude jich samozřejmě víc, ale pro dnešek je správná odpověď třezalka tečkovaná. Báječná bylinka na čaj, co uklidní i dost pocuchané nervy a také na olej, co pomůže se spoustou daších potíží.


Něco málo o třezalce - z vícero druhů je pro nás asi nejužitečnější právě tečkovaná, jejíž tečky mají původ v obsaženém oleji. Lze ji podle něj i dobře poznat, protože barví výrazně až krvavě rudě. Roste na loukách, mezích, u lesů, v nížinách i výše (sbírám přes 800mnm).


Sbíráme nejlépe kolem sv. Jana na konci června, nebo později, když sbíráte také na našich kopcích před polednem za slunného dne. Výborná je sušená ve tmě do čajů a čajových směsí např. s meduňkou na uklidnění. A letos jsem vyzkoušela i do oleje.


Všechny recepty mluví o tom, že do oleje nakládáme jen květy. Nicméně mi bylo líto tam nedat i listy plné síly, tak šly také. Zalijeme kvalitním olejem. Olivové jsou zelenější, takže výsledek je víc temně hnědý, při použití solidního slunečnicového apod. by měl být červenější.Macerovat nechávám většinou mnohem déle než tvrdí recepty. Po čase se dá olej přecedit a dokrmit novou várkou byliny. Posbírala jsem tedy jedny z posledních květů a nechala sílit ještě další více než tři měsíce.


Při správném světle už ale byla barva skvělá.


A teď si na nás nepřijdou drobná poranění, popraskání, vyrážky, popálení, modřiny, podvrknutí, pohmoždění, křeče, napětí ani plno dalších neduhů.

Zázvorový likér

20. srpna 2017 v 0:57
Srdečně zdravím - momentálně nejspíš skalní příznivce blogu, který letos "mírně" zanedbávám. Za dobu, co ho píšu, už se stal svědkem několika přechodů od jednoho koníčku k dalšímu. Momentálně dochází k dalšímu takovému posunu v oblasti zájmů, které mě prostě berou. Vlastně nejde ani tak o přechody jako spíš přidávání dalších a dalších, což je myslím stejné u všech, koho by tyhle stránky mohly bavit.

Takže k dětem, domácnosti, horské zahrádce, práci, všemožným ručním pracem, vaření a ledasčemu dalšímu přidávám dnešním dnem novou rubriku pro mojí starou lásku - a sice bylinky a nejrůznější recepty pro zdraví. V žádném případě si tu nehodlám hrát na doktorku, ani profi-bylinářku, budou sem patřit recepty, které mě zaujaly doplněné o volně dostupné informace - ty čerpám ve starých knížkách z domácí knihovny, ve skupinách podobných nadšenců na fb a dost mě popostrčily i Katka s Lindou a pochopitelně celý štáb Herbáře, jejichž přístup mi většinou mluví z duše.

A začínám poměrně zostra - zázvorovým likérem. Ten ocení především nachlazení drsoni - neřidiči. Kdo je zvyklý, nemusí můj názor sdílet, ale je zatraceně silný a bacili utečou, sotva ho ucítí :-) Pije se buď jak je, nebo zalitý podobně jako grog.

Do 0,5l vodky naložíme 125g strouhaného zázvoru, 125g medu od včelaře a 1 oloupaný citron nakrájený na plátky. Necháme min. 3 dny louhovat a slijeme. Se složením se dá pohrát - přidat pomeranč, vanilku, skořici atd. bk


 
 

Reklama