Návody, postupy

Kusudama návod

6. listopadu 2012 v 22:59


Kytičky Kusudama byly moje láska na první pohled, a proto sem vkládám také návod na jeden způsob jejich skládání. Chystám se ještě na další tvořící jiná kvítka a také na látkovou, ale prozatím jsem spokojena s těmihle základními.

Skládají se z pěti čtverečků (komu se líbí, může dát i 6) . Ideální papír je originál určený na origami, ale většině z nás stačí i náš obyčejný, já zkoušela recyklovaný bloček a běžný papír potištěný na laserovce. Pak potřebujem ještě lepidlo - nejlépe tuhé, a kancelářské sponky - nejlépe v bužírce, aby obyčejné nedělaly čáry při sundavání.

Skládáme podle obrázků, a pak jednotlivé lístky slepíme malými vnitřními křidélky k sobě. Když zaschnou, sundáme sponky a lístky slepíme do kytičky, lepidlo stačí při vnitřním kraji cca 0,5cm.

Kytičku můžeme buď již při lepení "nasadit" na stonek, nebo nechat jen tak - nebo jich složit dost (budu se muset podívat kolik) - a vytvořit z nich celou závěsnou kouli. Při kompletování koule lepíme kvítka pomocí proužku lepidla na zadní straně od vrcholové špičky dolů - mělo by to být vidět na téhle hotové kouli.

A samozřejmě je jen na naší fantazii, jestli použijem papír bílý, barevný, dvojbarevný, vzorovaný nebo různě zdobený. Mám pár nápadů, tak asi zaměstnám naše malé slečny.


dočasná deformace neva, kytičku pak srovnáme

nakonec jsem vyzkoušela i vložení stonku, kdesi jsem viděla i jeho vložení úplně skrz - na konci byl roztřepený a vykukující část tvořila tyčinky, ale už nevím z čeho, špejle to asi nebyla

záměrně nechávám stonky obnažené - stejným způsobem je dělám u krepákových růží, jen jsou pěkně schované v pruhu zeleného krepáku

středy kytiček můžem a nemusíme překrývat, obojí má něco do sebe


Teď tu mám kytičku před sebou na stole a je vážně pěkná, nejspíš jí ozelením stonky a vezmu si jí do práce pro potěšení a povzbuzení. To by se mi také mohlo podařit ji vyfotit na denním světle, na tohle noční focení vážně nejsem vybavená :-)

Přeji Vám, ať se dílo daří a výsledek těší ♥

Papírový kalíšek

10. dubna 2012 v 19:05
Dnes konečně vkládám slíbený návod na papírový kalíšek pro děti. Začínáme čtvercem, který po diagonále přeložíme napůl, dále už je všechno podle obrázků.

Karafiát

21. března 2012 v 13:08
Přišel mi dotaz na výrobu karafiátu z papírového kapesníčku. Je to přesně jedna z věcí, kterou jsme všichni jako děcka dělávali, a proto má své krásné kouzlo. Dala jsem si tedy jeden cvičně a další zkusím také s dětmi.
PS: připomnělo mi to, že vlastně ještě dlužím postup na skládání pohárku a spol., připravím papír a vložím co nejdříve.
Takže na karafiát potřebujem jeden obyč. papírový kapesník - třívrstvý. Přeložíme napůl a otrháme okraje na dlouhých stranách (krátké necháme jak jsou). Pak složíme cca po 1cm harmoniku a uprostřed převážeme - pamatuji si, že jsme dříve vázali právě otrhanými proužky, ale dnes už mi to nejde, takže vážu bavlnkou, provázkem, stužkou, šlo by i drátkem a pak jím květ připevnit třeba ke špejli a obtočit zeleným krepákem jako u růžiček. Nakonec už zbývá jen opatrně rozdělit dvě vrstvy kapesníčku a i ty poté rozdělit na jejich tři slabé vrstvy. Květ pak už jen dorovnáme, já trochu protáhnu mezi palcem a ukazovákem, aby byl kompaktnější. Jen dodávám, že výsledkem není koule, ale polokoule - zespodu je květ rovný.Šití kapes na příruční kapsář

2. března 2012 v 8:41
Šily jsme s holkama švadlenkama další společné dílo - kapsář ve skupince 13 nadšenkyň. Abychom se ujednotily, nafotila jsem jednoduchý návod na jedno z možného přišívání kapes. Je to tak jednoduché, že návod nejspíš vůbec není třeba, ale opět se vracím ke svým začátkům, kdy jsem byla ráda za sebejednodušší radu, a proto - když už je napsán, ho vkládám i sem. Nechávám jej včetně našich rozměrů, ale možnosti jsou samozřejmě neomezené.

!! UPOZORNĚNÍ pro švadlenky, co nově šijí adventní kalendář !!
Z tohoto návodu pro nás platí jen postup šití kapsy. Ne poklad, rozmístění ani rozměr kapsy - opravdu jen "princip výroby" kapsy.

Každá si připravíme čtverec 52 x 52cm a vyztužíme jej dle vlastních zásob a předpokládaného využití (zda ponese lehké nebo těžší věci) - podžehlit ronarem, sakonem, vliselínem nebo raději podšít plátnem, ať se nám časem neudělají vlnky. S plátnem jen obšijeme těsně okolo kraje. Barvu doporučuji decentní.
Takto na něm bude přišito 12 kapes - uvedené míry jsou čisté - stříháme větší o švové přídavky. Možností jejich přišití je samozřejmě víc.


Máme podkladový čtverec (na obr.úplně vlevo, jen vzorový malý), kapes děláme dost, tak doporučuji např. papírovou šabonu 22cm x 12cm a podle ní střihneme látku na kapsu (rozměr výsledné kapsy + přídavek na švy a to ve dvojité výšce).


Přehneme látku v půli a spodní polovinu ozdobíme (nebo ne) aplikací, knoflíčkem ...


Přeložíme napůl lícem k sobě a po stranách sešijeme - horní šev na obrázku drží krajku. Poté maličko zastřihneme růžky, abychom je měly po protočení pěkné (viz pravá strana) - všichni známe od Bell.


Protočíme, srovnáme růžky, můžeme a nemusíme prošít horní okraj a máme krásnou čistou nazdobenou kapsu. Jediný nezačištěný je spodní okraj.


Vezmeme podkladový čtverec a vyměříme SPODNÍ linku kapsy. Tu položíme lícem na líc podkladu vzhůru nohama vůči sobě - tak aby její spodní linka ležela na té vyměřené. Přišijeme rovným stehem, pak opět střihneme růžky a nezačištěný okraj přišijeme k podkladu entlovacím stehem.
Čistější alternativou je zahnout a zažehlit nezačištěné kraje dovnitř kapsy a otvor uzavřít přišitím rovným stehem na podklad.


Okraj v kapse nijak neruší ani se o něj obsah nezachytává.


A v banálním postupu jsme na jednoduchém konci. Kapsu zkrátka překlopíme nahoru a přišijeme kraje. Doporučuji šít odspodu, kdyby se nám látka hnula, ať nám tam nezůstane varhánek. Nahoře více zapošít nebo udělat trojúhelníčky jako Bell.


Zadní strana podkladu bude po dokončení předního dílu schována, takže si s ní nelámeme hlavu. (Použila jsem pevnější látku, tak není vyztužena.)


Jen příklad - na svém starém kapsáři jsem přišívala boky jen ručně vyšívací bavlnkou, horní krajíček je prošit asi 3x a krásně v pohodě drží.
PS - na starém kapsáři až nečekaně hodně využívám jehelníček našitý místo jedné z kapes. Je jen z napůl přeloženého filcu, vyplněného cca dvěma vrstvami vatelínu a přišitý sashiko ručně předním stehem.

Návod na PW deku

17. ledna 2012 v 19:05
Dovoluji si Vás pozvat ke švadlence Máculce, která na svém blogu zveřejnila návod na moc pěknou patchworkovou deku. Račte vstoupit:


Růžička z krepového papíru

1. prosince 2011 v 3:38
Můžeme udělat střed namotáním kousku vaty na špejli a olepením kouskem papíru - třeba i v jiné barvě než samotný květ. Pak vezmeme pruh krepového papíru opět 1:10 (na obr. 8x80cm) - hlavně aby byl po délce natahovací. Pruh několikrát přehneme, na jednom konci vystřihneme do obloučku a pak omotáváme a nařasujeme kolem špejle. Bázi pevně omotáme a uvážeme nití. Připravíme si listy více či méně reálné a vždy mezi dva vlepíme slabý drátek. Přiložíme je tak, aby kryly uchycení květu a i jejich uchycení poté omotáme proužkem, který nám zazelení stonek. Závěrečný proužek přilepíme na začátku a konci, omotáváme pevněji a můžeme jím překrývat i níže přiložené lístky nebo poupata. (Jako na obr. v Ne-obyčejný papír). Na závěr si přidržíme kytičku mezi koleny a upravíme květ do reálnější a hezčí podoby - jednotlivé lístky/obloučky opatrně roztáhneme (proto měl být papír po délce natahovací) a pak ještě podtočíme přes špejli. Můžem ještě namočit kousek tmavšího papíru a zlehka lístky obarvit, budou pak pěkně žíhané.


Květiny z krepového papíru

18. listopadu 2011 v 23:54
Je spousta různých postupů výroby kytiček, teď uvádím jeden jednoduchý, kterým lze vytvořit několik druhů kvítků. Začneme s pruhem krepového papíru o velikosti v poměru stran 1:10 - např. 3cm x 30cm. Puntíkový kvítek je z přeloženého pruhu (tzn. 6x30 podélně přeložit na půl, čímž vznikne 3x30). Přeloženou hranu přes špejli poohýbáme po celé délce a pak kvítek smotáme jakoby do ruličky, ale nařasujeme a upravujeme, aby vypadal pěkně. Když je hotovo, u báze buď stáhneme drátem nebo i nití. Stonek vytvoříme buď právě z drátu, nebo třeba špejle, jíž můžeme vložit do středu když začínáme motat květ. Vázání překryjeme lístky a ty plynule omotáme zeleným pruhem až do požadované délky stonku - přichytíme kapkou lepidla na začátku a konci.
Místo přehnutí pruhu ho můžeme nastřihat do obroučků (na růže), na uzounké proužky (na pampelišky) nebo různé jiné varianty. Kytičkám ani nemusíme dělat stonek, ale pomocí vázacího drátu je přichytit na předmět, který chcem nechat rozkvést.

Látková kytička

14. listopadu 2011 v 0:52
Vystřihneme pět stejně velkých koleček (dělá se i ze šesti, ale není tak pěkná). Přeložíme je na čtvrtiny a prošijeme silnější nití. Tou je svážeme dokola a přes střed přišijeme knoflík nebo větší korálek. Střed lze i přilepit Herkulesem.
Kolečka se dají poskládat i různými jinými způsoby, z různých látek do více vrstev (např. větší a menší) - kytiček pak můžem mít dle fantazie.


Drátování

10. listopadu 2011 v 22:40
Pryč s přesnou geometrií, jen ať je vidět ruční práce a zkušený dráteník ať přivře všechny oči, které má :-) Velkou výhodou dnešního drátování je jeho většinou pouze estetický účel, který nám kdeco odpouští.
Jednou z úplně nejjednodušších variant opletu nádoby je tato: odměříme si drát na obvod + přídavek několikanásobné výšky nádoby, poté připravíme několik dalších drátů stejné délky jako je přídavek. Ty ve víceméně pravidelných vzdálenostech navážeme na hlavní drát tak, že je v polovině přehneme a cca dvakrát omotáme. Počítáme s tím, že jednu dvojsvislici nám vytvoří konce obvodového drátu jejich spojením (utažením kolem hrdla) Poté už jen spojujeme vždy dva sousední dráty tak, aby vznikl požadovaný vzor. Na závěr samozřejmě začistíme. Začišťovací "šnečky" můžem schovat pod dno, nebo, zbyde-li nám dostatek drátu a máme je pěkné, mohou být jako ozdoba ponechány viditelné.
Chce to trochu cviku (který bohužel zatím nemám) a trochu síly (tu také ne), pořádně drát utahovat, aby pěkně držel tvar.


Decoupage na textil

5. listopadu 2011 v 19:13
Pořídíme příslušné lepidlo, vybraný obrázek vystřihneme nebo vytrháme a podložíme látku, aby se lepidlo nepropilo na zadní stranu (záda). Držíme se návodu na lepidle, většinou naneseme vrstvu na triko (nebo jiné oblečení, bytový textil), přiložíme vrchní vrstvu ubrousku a opět naneseme vrstvu lepidla. Po zaschnutí přežehlíme a je hotovo. (vrchní nátěr raději opakuji ještě jednou) Trika s obrázky se dají běžně prát na 40 a žehlit z rubu - obrázek je jakoby pogumovaný.


Decoupage na tmavý podklad

4. listopadu 2011 v 5:31
Chceme-li aby byl obrázek pěkně výrazný na tmavém podkladě, musíme si dát trochu pečlivé práce. Nejdřív si vystřihneme obrázek z ubrousku a nasucho přiložíme na zvolený podklad. Obkreslíme bílou pastelkou, obr. sundáme a bílý obrys opatrně vybarvíme bílou akrylovou barvou. Po zaschnutí srovnáme motiv přesně na bílou siluetu a přilepíme. Nakonec jako vždy přelakujem. (Výsledek ve skutečnosti vypadá lépe než na fotce.)
Samozřejmě lze tento postup použít jen tam, kam se dá kreslit pastelkou. A komu se chce nakupovat, může si práci hodně zjednodušit použitím lepidla na tmavé podklady ve spreji.Savování

1. listopadu 2011 v 2:31
V této technice vlastně jen nastříkáme savo přes šablonu, necháme působit a nakonec vymácháme v octové vodě. Ještě důkladněji než v jiných metodách musíme podložit novinami a také zakrýt vše, kam se savo nemá dostat. Šablony se vystřihují např. z rybníčkové folie, já používám samolepící tapetu - obrázek vytisknu, přilepím k zadní straně tapety a vystřihnu. Tapeta se pak přilepí na požadované místo a obloží - lze použít obrys, což vytvoří světlý obrázek nebo vystřižený střed, což vytvoří tmavý obrázek v prosvětleném okolí (v tom případě neobkládáme). Hodně důležité je nastříkat jen málo sava, až se zdá, že nemůže stačit - ale stačí bohatě, jak je ho někde trošku víc, hned se okraj rozpije (což je vidět i na obr). Ani to ale nemusí být vždy na škodu. Lze použít běžný rozprašovač na kytky - chceme-li savovat víc, vyplatí se pořídit pumpičku na barvení hedvábí.
Když se podaří nějaké nechtěné flíčky, můžem zdobit tak dlouho, dokud nebudeme spokojeni - dosavit další okraj, dobarvit textilními barvami, přilepit ubrousek, použít štrasové kamínky nebo korálky ... Pěkně také vypadá savo přes listy - stačí je jen položit a přestříkat.


Patchwork bez jehly

28. října 2011 v 13:18
Falešný patchwork se dělá přesně tak, jak asi odhadnete. Do polystyrenového tvaru vyřežeme odlamovacím nožem nebo žiletkou linie vzoru hluboké cca 0,5cm. Připravíme si látku přiměřeného tvaru - můžeme ji pak částečně zasunout do škvírky - po vytažení vidíme přesně potřebnou velikost a odstřihneme zbytečné přebytky (samozřejmě necháme přídavek na zasunutí cca 0,5cm). Pak opatrně zastrkáváme příborovým nožem. Hotové můžem dozdobit krajkou, korálky, potisknout barvou na textil ... Moc hezké by také bylo použít látku s výšivkou.


Tisk lístků na textil

28. října 2011 v 13:10
Opět úplně jednoduchá záležitost - venku (nebo doma v květináči) si obstaráme vhodné lístky. Necháme aspoň 20 min. vylisovat v knížce. Mezitím tričko (sukni, ubrus, závěs ...) podložíme novinami, aby se nám barva nepropila na zadní stranu. Poté lístek na podložce štětcem nabarvíme barvou na textil (třeba s přídavkem perleti), přiložíme na místo a přes ubrousek uhladíme hranou dlaně. Po sejmutí můžem lístek použít znovu - cca 4x. Další postup už je dle návodu na barvě - většinou nechat zaschnout a pak přežehlit. Trika normálně peru na 40 a žehlím raději z rubu (v poslední době už i normálně přes).

Ginko na červeném triku nevyšlo úplně s detaily, ale někdy jsou moc pěkné:

Netradiční window color

8. října 2011 v 3:01
Kromě standardních obrázků na okna, zrcadla, skleničky, svícny ... je zajímavá práce s průhlednou barvou. Na eurofolii naneseme přiměřeně velikou "loužičku" a do ní položíme buď vystřižený (vytrhaný) obrázek z ubrousku, vylisované kytičky, lístky, maličké korálky nebo jiné drobnosti. Navrch opět naneseme vrstvu barvy (bublinky si zlikvidujte jehlou hned, jinak zůstanou vidět jako na obr.) a pak jen čekáme než uschne. Schnutí v tomto případě trvá poměrně dlouho - třeba i týden a je dobré obrázek asi po dvou dnech otáčet. Jakmile důkladně proschne, barva zůstane úplně čirá a parádička je na světě.
(4. obrázek je po dvou dnech)
PS - až budu dělat další, pravděpodobně mu udělám i rámeček, ať je kompaktnější.

Decoupage na květináče

8. října 2011 v 2:50
Hliněné květináče je třeba nejdříve přelakovat zevnitř i zvenčí (Aby se používáním neprobarvovaly přirozené skvrny do obrázku, já osobně je dospod nelakuji, fleky znamenají, že květináče slouží svému účelu a svým způsobem se mi líbí), poté můžeme a nemusíme natřít akrylovou barvou nebo balakrylem (aspoň 2 vrstvy). Necháme zaschnout. U keramických nebo plastových tato část odpadá. Každopádně je třeba používat světlé barvy - na tmavých by obrázek nevynikl.

Z ubrousku vystřihneme nebo jemně vytrháme požadovaný motiv a vrchní vrstvu přilepíme. U větších motivů můžem natřít lepidlo dospod a na něj přiložit obrázek, menší stačí přiložit a přilepit zhora. Pracujeme v klidu a pečlivě, protože ubousek se hned rozmočí a nelze ho sundat a srovnat. Vyhladí se pouze štětcem, ale nesmíme se vracet k mokrému místu ani uhlazovat přílišným počtem tahů, jinak se potrhá.

Po zaschnutí lepidla opět přelakujem a ev. dozdobíme.Barvy na textil

5. října 2011 v 10:38
Výtvarně nadaní mohou malovat přímo, nebo se dá obrázek přenést jako při vyšívání např. propichováním přes kopírák, moderně transferovou tužkou nebo přes šablonu. U šablon platí totéž jako při savování, rovněž nezapomeneme podložit, ať nemáme fleky na zádech. Jednoduchým tipem je také použít vykrajovátka. Barvu nanášíme buď tupovacím štětcem (koupeným nebo vyrobeným za pár haléřů) nebo i obyčejným, co si půjčíme od dětí. Při práci se opět držíme návodu na barvě - většinou nechat zaschnout a z rubu přežehlit.Decoupage

27. září 2011 v 16:30


Ubrouskování je již notoricky známo, ale přesto se třeba někdo rád podívá jak na to :-))

Při tvorbě obrázků použijeme sololakovou desku, slepené lékařské špachtle nebo by stačil i čistý karton, který chce ale min. jednu vrstvu barvy (akrylová, balakryl, sololak - vodou ředitelné).

Po celé ploše natřeme lepidlem na dec., někdo používá i Herkules (někdo zase říká, že ten časem zežloutne), necháme úplně zaschnout - min. půl hodiny, raději hodinu. Pak přiložíme vrchní potištěnou vrstvu ubrousku (zbylé dvě si můžem nechat na otírání štětců) a přes pečící papír zažehlíme cca na dvě až necelé tři tečky - bez napařování! Po vystydnutí začistíme okraje (já je menším štětečkem dolepuji přes okraj) a 1 - 2x přelakujem (vodou ředitelným lakem), ev. dozdobíme 3D lakem nebo barvičkami.


 
 

Reklama