Mystery 2

Mystery 6

2. března 2018 v 23:09
Přeji dobrý večer u našeho šestého setkání. Mám radost, jak nám díly přibývají, a musím říct, že jsou bezva, budete mít moc pěkné výrobky. Dneska ušijeme rovnou tři díly a jsme ve fázi, že teď už každým okamžikem bude výrobek k poznání - můžete začít přemýšlet, jak by asi pasovaly k sobě, ale doufám, že pár fíglů ještě kompletaci znemožní.
Ve fotografiích máte míry, jak si udělat šablony - budete potřebovat dvě - jednu v daných rozměrech a druhou stejného tvaru, ale o rozměrech uvedených v závorkách. Podle menší šablony ušijte dva úplně stejné díly a podle větší jeden. Postup bude u všech stejný.
Vezmeme doplňkovou látku, na kraji přeložíme napůl a přežehlíme - šablonu přiložíme nejdelší hranou k ohybu, obkreslíme a vystřihneme. Pak buď stačí přeloženou látku prošít cca 1cm od přeloženého okraje, nebo si tam my hračičkové našijeme ozdobný prýmek, hadovku, nebo zkrátka co se nám líbí a ladí k celku. Následně ustřihneme gumu o délce jako je kratší dlouhá strana šablony (15cm u dvou a 25cm u třetí) a navlékneme ji do vzniklého tunýlku. Přitom ji srovnáme, abychom na krajích měli látku na gumě rovnou a zafixujeme špendlíky. Všechno nařasení necháme uprostřed. Asi 0,5cm od okraje látky pak gumu v tunýlku pořádně prošijeme. Vytáhnem špendlíky, srovnáme nařasení rovnoměrně po celé délce a máme hotovo. Tedy až uděláme 3x totéž, máme hotovo.
Mystery 5

2. března 2018 v 23:01
5. část zatím snad stále tajného výrobku je poměrně jednoduchá, je třeba připravit sendvič: hlavní látka + pevná výztuha + doplňková látka, stejný a stejně prošitý jako byl v kroku 1 jen tentokrát o rozměru 25x20cm.


Hotové díly:

Marie K.

Mirka

Zdeňka

Mystery - krok 4

18. února 2018 v 23:13
Pěkný večer holky,
ve 4. kroku potřebujeme šablonu na pevnějším papíru na ovál 8x12cm v nejširších místech (mohu zaslat). Vezměte látku - buď stejnou jako hlavní, nebo lépe nějakou k ní, třeba tón v tónu nebo zkrátka nějakou ladící. Střihněte ji 1cm navíc kolem šablony. Poté v tomto 1cm přídavku prošijte ručně velkými předními stehy - nechejte volné delší konce nitě a stáhněte látku kolem papírové šablony a přežehlete. Na lícu nám tím vznikne krásně čistý ovál.
Jestli máte víc třepivou látku, nejdřív střihněte větší kus látky, ten nazdobte a až pak vystřihněte ovál + 1cm a stáhněte.

A už jsem prozradila co s oválem. Je třeba ho ozdobit v souladu s ostatními komponenty, ať zdobení ladí s tím z druhého kroku. Nechávám vám opět volnou ruku, ať se výrobek líbí vám. Samozřejmě můžu vypomoct se šablonou pro motiv apod. - ev. písněte do komentářů. Zdobení nedělejte úplně do kraje, nechte volný aspoň 1cm od okraje směrem dovnitř oválu. A také bych neprošívala do kosočtverců, aby se nám nebily s ostatním.

Šijete-li s námi, budu ráda, když se podělíte o obrázky.

Hotové díly:

Alena

Jana

Lenka K.

Lenka L.

Marie K.

Mirka

Vlaďka

Zdeňka

Mystery - krok 3

11. února 2018 v 23:32
Utekl nám další týden, a tak se směle můžeme pustit do dalšího kroku mysterka. Dnes to není na žádné velké povídání - zkrátka popojedem. Čeká nás prošití hned dvou dílů o rozměrech 25 x 15cm a prošívat je budeme podobně jako v prvním kroku.
Připravíme 2x doplňkovou látku 25 x 15cm, 2x pevnější výztuhu 25 x 15cm, 1x hlavní látku 25 x 15cm a 1x pevnější látku 25 x 15cm (nemusí být nutně pevnější, může být i z hlavní nebo doplňkové látky). Složíme si dva sendviče - ten s hlavní látkou prošijeme do kosočtverců stejně jako první krok a ten s pevnější (nebo druhý s hlavní) látkou prošijeme rovně do čtverců. Jako tahák máte opět šablonu s rozměry.
Hotové díly:

Alena

Jana

Lenka K.

Lenka L.

Marie K.

Mirka

Vlaďka

Zdeňka

Mystery - krok 2

2. února 2018 v 22:13
Přeji dobrý večer u druhého kroku pěkně začatého mysterka. Děkuji všem, co se nebojí, nečekají na finální návod, ale nechávají se vést při šití tajemného předmětu. Děkuji všem za obrázky, které postupně přidáváme do alba ve skupině na FB a zároveň sem na blog - kde budou opět zveřejněny i všechny další fotografie z této akce, které přidáte.

Dnes nás nečeká žádné velké šití. Dnes to bude příprava dalšího dílu skládačky, která, ač se to nezdá, bude poměrně brzy hotová :-)

Dnes potřebujeme šablonu, podle níž připravíme díl z hlavní látky o rozměru 15 x 25cm. A ten je třeba na značkách nazdobit. K ozdobě můžete použít cokoliv, na co se budete rády dívat - korálky, hvězdičky, výšivku, knoflíky, zkrátka dle vlastního vkusu. Dodržte ale prosím umístění a maximální rozměr každé jednotlivé ozdoby cca do 1cm průměru.
Položte si je na látku a pohrajte si s různými variantami, dokud nebudete spokojené. A my s Ajkou jsme na oplátku dost zvědavé, co kdo zvolíte.

Hotové díly:

Alena

Ivana

Jana

Lenka K.

Lenka L.

Marie K.

Mirka

Vlaďka

Zdeňka

Mystery šití

26. ledna 2018 v 23:39
Krásný večer všem švadlenkám - začátečnicím a i zkušenějším, starým známým tvářím i novým návštěvnicím blogu. Už kdysi jsme spolu absolvovaly mystery šití a právě dnes je spuštěno úplně nové. Budu ráda, když se opět přidáte a necháte se vést k doufám co nejdéle tajemnému výrobku.

Aktuálně je akce spuštěna na blogu a souběžně na facebooku ve skupině U Ajky a Světlušky, kam jste srdečně zvány, pokud tam ještě nejste. Začaly jsme dnes a budeme pokračovat po několik následujících pátků - na fb vždy kolem 20h, tady o pár hodin později.

Trocha informací pro nové zájemce - "Mystery šití" je technicky nenáročné společné šití výrobku, který je po většinu akce účastnicím neznámý. Vždy jednou týdně bude zveřejněn jeden krok postupu, který je třeba udělat.

Vítám Vás tedy u společného šití. A co bude potřeba?

Nemnoho látky - důrazně doporučuji jednobarevnou, nebo s jemným stranově neutrálním vzorkem. Postup je přizpůsoben tajemství a při šití nevíte, kde a v jaké poloze jednotlivé díly nakonec budou.
Bude potřeba zhruba:
40x70cm hlavní látky
30x20cm doplňkové maličko těžší (není nezbytné) látky
60x80cm doplňkové látky
30x80cm pevnější výztuhy, raději nenažehlovací (nejlépe ronolin, ronar) a raději o kousek víc
Látky zatím nestříhejte na tyto rozměry, jedná se o přibližný součet potřebných dílů. Dále užijeme pár drobností, které se dozvíte průběžně.

Dnes potřebujeme tři kousky - hlavní a doplňková látka + pevnější výztuha - všechny o rozměru 15x30cm. Pro jistotu je můžete střihnout 17x32cm a nakonec dostřihnout na čistý rozměr 15x30cm. Máte za úkol připravit tyto látky a prošít je. Většina strojů nemá spodní steh tak pěkný, jako vrchní, takže si mřížku na prošití nakreslete na hlavní látku - buď krejčovskou křídou, nebo mizícím fixem, nebo čímkoli, co jste zvyklé používat a dá se to z látky vyčistit nebo vyprat.

Takže: nakreslit, vystřihnout, spíchnout pár špendlíky a prošít. Není třeba zapošívat. Jen šijte jednu linku po druhé a postupně pod strojem otáčejte - ani není třeba přerušovat nit.
Mřížka má čtverečky 3,5 x 3,5cm, které vznikou, když si po krajích uděláte značky 5cm od sebe.

Není nezbytné držet se při prošívání jen mřížky, ale pokud ano, doporučuji!! tento rozměr. Kdo by chtěl volné prošívání - je možné, ale spíš něco jako meandry - stranově neutrální vzorek.

To bude pro dnešek vše, velmi jednoduché zahřívací kolo.

Na závěr už jen dodávám, že veškeré dotazy, postřehy apod. můžete dávat do komentářů a zároveň budu moc ráda, když pošlete fotky jednotlivých dílů, aby mohly být zveřejněny pod článkem jako inspirace pro ostatní.

Pár obrázků k prvnímu kroku:Zatím hotové díly:

Alena

Ivana

Jana

Lenka D.

Lenka K.

Lenka L.

Libuše

Luďka

Marie


Mirka

Pavla

Šárka

Vlaďka

Zdeňka
 
 

Reklama