Leden 2018

Mystery šití

26. ledna 2018 v 23:39 Mystery 2
Krásný večer všem švadlenkám - začátečnicím a i zkušenějším, starým známým tvářím i novým návštěvnicím blogu. Už kdysi jsme spolu absolvovaly mystery šití a právě dnes je spuštěno úplně nové. Budu ráda, když se opět přidáte a necháte se vést k doufám co nejdéle tajemnému výrobku.

Aktuálně je akce spuštěna na blogu a souběžně na facebooku ve skupině U Ajky a Světlušky, kam jste srdečně zvány, pokud tam ještě nejste. Začaly jsme dnes a budeme pokračovat po několik následujících pátků - na fb vždy kolem 20h, tady o pár hodin později.

Trocha informací pro nové zájemce - "Mystery šití" je technicky nenáročné společné šití výrobku, který je po většinu akce účastnicím neznámý. Vždy jednou týdně bude zveřejněn jeden krok postupu, který je třeba udělat.

Vítám Vás tedy u společného šití. A co bude potřeba?

Nemnoho látky - důrazně doporučuji jednobarevnou, nebo s jemným stranově neutrálním vzorkem. Postup je přizpůsoben tajemství a při šití nevíte, kde a v jaké poloze jednotlivé díly nakonec budou.
Bude potřeba zhruba:
40x70cm hlavní látky
30x20cm doplňkové maličko těžší (není nezbytné) látky
60x80cm doplňkové látky
30x80cm pevnější výztuhy, raději nenažehlovací (nejlépe ronolin, ronar) a raději o kousek víc
Látky zatím nestříhejte na tyto rozměry, jedná se o přibližný součet potřebných dílů. Dále užijeme pár drobností, které se dozvíte průběžně.

Dnes potřebujeme tři kousky - hlavní a doplňková látka + pevnější výztuha - všechny o rozměru 15x30cm. Pro jistotu je můžete střihnout 17x32cm a nakonec dostřihnout na čistý rozměr 15x30cm. Máte za úkol připravit tyto látky a prošít je. Většina strojů nemá spodní steh tak pěkný, jako vrchní, takže si mřížku na prošití nakreslete na hlavní látku - buď krejčovskou křídou, nebo mizícím fixem, nebo čímkoli, co jste zvyklé používat a dá se to z látky vyčistit nebo vyprat.

Takže: nakreslit, vystřihnout, spíchnout pár špendlíky a prošít. Není třeba zapošívat. Jen šijte jednu linku po druhé a postupně pod strojem otáčejte - ani není třeba přerušovat nit.
Mřížka má čtverečky 3,5 x 3,5cm, které vznikou, když si po krajích uděláte značky 5cm od sebe.

Není nezbytné držet se při prošívání jen mřížky, ale pokud ano, doporučuji!! tento rozměr. Kdo by chtěl volné prošívání - je možné, ale spíš něco jako meandry - stranově neutrální vzorek.

To bude pro dnešek vše, velmi jednoduché zahřívací kolo.

Na závěr už jen dodávám, že veškeré dotazy, postřehy apod. můžete dávat do komentářů a zároveň budu moc ráda, když pošlete fotky jednotlivých dílů, aby mohly být zveřejněny pod článkem jako inspirace pro ostatní.

Pár obrázků k prvnímu kroku:Zatím hotové díly:

Alena

Ivana

Jana

Lenka D.

Lenka K.

Lenka L.

Libuše

Luďka

Marie


Mirka

Pavla

Šárka

Vlaďka

Zdeňka