Prosinec 2017

Svatojánský olej

9. prosince 2017 v 8:24 Zdraví z přírody
Kteroupak bylinku sbíráme na sv. Jana? Bude jich samozřejmě víc, ale pro dnešek je správná odpověď třezalka tečkovaná. Báječná bylinka na čaj, co uklidní i dost pocuchané nervy a také na olej, co pomůže se spoustou daších potíží.


Něco málo o třezalce - z vícero druhů je pro nás asi nejužitečnější právě tečkovaná, jejíž tečky mají původ v obsaženém oleji. Lze ji podle něj i dobře poznat, protože barví výrazně až krvavě rudě. Roste na loukách, mezích, u lesů, v nížinách i výše (sbírám přes 800mnm).


Sbíráme nejlépe kolem sv. Jana na konci června, nebo později, když sbíráte také na našich kopcích před polednem za slunného dne. Výborná je sušená ve tmě do čajů a čajových směsí např. s meduňkou na uklidnění. A letos jsem vyzkoušela i do oleje.


Všechny recepty mluví o tom, že do oleje nakládáme jen květy. Nicméně mi bylo líto tam nedat i listy plné síly, tak šly také. Zalijeme kvalitním olejem. Olivové jsou zelenější, takže výsledek je víc temně hnědý, při použití solidního slunečnicového apod. by měl být červenější.Macerovat nechávám většinou mnohem déle než tvrdí recepty. Po čase se dá olej přecedit a dokrmit novou várkou byliny. Posbírala jsem tedy jedny z posledních květů a nechala sílit ještě další více než tři měsíce.


Při správném světle už ale byla barva skvělá.


A teď si na nás nepřijdou drobná poranění, popraskání, vyrážky, popálení, modřiny, podvrknutí, pohmoždění, křeče, napětí ani plno dalších neduhů.