Rámečkové pouzdro

4. února 2017 v 12:45 |  Tvoření se Stoklasou
Přeji pěkné sobotní poledne a jsem tu s novým postupem, co připravujeme s e-shopem Vybrala jsem jedny z nejhezčích rámečků, co se dají sehnat, takže opět těžká romantika. Pouzdro je tu zatím jedno a mělo by časem přibýt ještě druhé - vyšívané, kvůli pracovním změnám ale trochu nestíhám, takže přibyde dodatečně. Dnes tedy šijeme tuhle parádu:

Na šití potřebujeme:


látka
případně ještě v barvě rámečku:


Začneme výztuhou - podle střihu z konce návodu vystřihneme dva díly ze sakonu (případně silnějšího novopastu) a dva díly ze slabšího novopastu.


Slabší novopast nažehlíme na rub vybrané látky - nejlépe srovnáme podle vzoru na ní, aby na pouzdru byl v ideální poloze.


Silnější výztuhu nažehlíme na vnitřní látku buď jednotlivě, nebo má-li látka stranově neutrální vzorek, můžeme ji srovnat spodní hranou rovnou k sobě - ale opravdu k sobě (ne jako na obrázku) - případně výztuhu rovnou střihnout z jednoho dílu.


Látky pak vystřihneme s přídavkem 1cm od výztuhy.


A sešijeme spodní hranou k sobě. Nejpozději v tomto bodě si na ně označíme značky na krajích oblouku dle střihu.


Sešpendlíme látky lícem k sobě (vnější na vnější a vnitřní na vnitřní).


Sešijeme od vykousnutého rohu téměř ke značce v oblouku. Roh zůstává nesešitý


a kousek před značkou uhneme z trasy podél nažehlené výztuhy k samému okraji látky a prošijeme víckrát, aby šev skutečně držel.


Vrátíme se k nesešitému rohu, který na sebe složíme a sešijeme jedním švem kolmo na oba, co už máme. Řádně zapošijem na obou stranách. Stejným způsobem připravíme i vnitřní látky.


Připravené polotovary teď vložíme do sebe lícem k sobě a budeme sešívat vnější látku s vnitřní ve vrchním oblouku. Jeden oblouk sešijeme komplet, v druhém necháme cca 10cm nesešitých na protočení.


Vše srovnáme, aby na sobě dobře seděly boční značky a zvlášť v tomhle spoji hlídáme, aby nám látky nikam necestovaly a nepružily.


Potřebujeme se dostat k tomuto výsledku. Šev vede z oblouku až pod značku a těsně pod původní šikmý šev, co vede skrz švový přídavek. Pak rovně na protilehlou stranu a opět podél nažehlených výztuh kolem oblouku. Tohle místo si vyžádá asi nejvíc Vaší trpělivosti. Kromě sešití ho pak ještě ! opatrně ! nastřihněte - dva malé šikmé nástřihy z místa, kde se všechny látky potkávají k jednomu a druhému rohu švu, co jsme právě dokončili. Stříhejte co nejtěsněji k němu, ale nepřestřihnout ho!


A odměna za poctivou práci? Přijde hned, jak všechno protočíte na líc a srovnáte. Růčo sešijte protáčecí otvor a vrchní oblouky přežehlete, ať dobře drží tvar.


A teď už bude pohodička ... dokontrolujeme, že nám všechno barevně ladí.


V zájmu estetiky se celkem vyplácí nejdřív "vyšít" rámeček. Většinou se stehy vedou běžným předním stehem tam i zpět, že vyplňují každou mezíku mezi dirkami, ale tady se mi víc líbilo je nechat objednu.


Pak nasoukáme ušité pouzdro do rámečku a usnadníme si práci jeho pomocným přichycením.


Ve finále už zbývá jen skutečně rámeček přišít na pouzdro, k čemuž použijeme nylonovou nit, co pak není nijak vidět a nenarušuje ani vnějšek ani vnitřek. A případně pomocí spojovacích kroužků přidat řetízek na nošení.


A co máme? Hotové príma pouzdro - blahopřeji zejména všem odvážným začátečnicím, co se nezalekly výzvy a pokořily další z řady projektů. Těším se u dalšího na viděnou.

Pro kontrolu - spodní rovná hrana střihu měří 11,5cm. A pokud někdo umí vložit na blog.cz klikačku ke stažení, prosím o radu.

 


Komentáře

1 Ajka Ajka | Web | 4. února 2017 v 23:24 | Reagovat

Paráda ;-)

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 5. února 2017 v 8:57 | Reagovat

Tak to je ale paráda! :-)

3 Lenka Lenka | Web | 5. února 2017 v 14:38 | Reagovat

Když je někdo tak šikovný, je to paráda. :-)

4 Světluška 77 Světluška 77 | 5. února 2017 v 19:32 | Reagovat

Děkuji za návštěvy a krásná slova :-D
Vendy, to snad ani není možný 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama