Červen 2016

Šijeme nákupku - plážovku

28. června 2016 v 21:05 Tvoření se Stoklasou
Hezký teploučký den, prázdniny už doslova ťukají na dveře, léto je v plném proudu a my bychom si po minulém zdobení mohli zas něco ušít. A nejlépe něco velmi praktického - třeba nákupku, nebo chcete-li plážovku - prostě šikovnou tašku, do níž se všechno vejde.
Jako vždy se stavíme pro trochu materiálu u a vezmeme:


popruh ...

dvě kontrastní látky + jednu na vnitřek ...

a taky pár nití, a bude-li skladem i něco málo trpělivosti :-)


Připravila jsem tašku doufám pěknou, ale hlavně nenáročnou na šití, aby se mohly zapojit i začínající nebo "staronové" švadlenky. A zejména pro ně pár šicích rad úvodem:

Především - většinu času zabere příprava materiálu - měření, stříhání, žehlení a podžehlování výztuhou. Hodně záleží na Vaší vybavenosti, ale má-li výsledek vypadat slušně, je nutné tyto přípravy nepodcenit. Zejména žehličku budete potřebovat od začátku až do konce. Doporučila bych si pohrát s detaily, každé šité věci náramně sluší prošívání a i když vypadá nenápadně, svědčí o pečlivé práci a navíc ji pochopitelně zpevňuje.

Pro začátek bylo povídání dost - jde se do práce :-)

Nastříháme si obdélníky:

2ks 57 x 40cm z tmavší hlavní látky (40cm je taška na obrázku, pro nižší pochopitelně můžete méně)
2ks 57 x 12cm ze světlejší hlavní látky
2ks 57 x 50cm z látky na vnitřek
1ks 27 x 26cm na vnitřní kapsu

Zpevníme látky výztuhou:

vnitřní látku podžehlíme novopastem 60+18, případně 80+18
vnější látku slabší variantou - stačí 30+18 (vínovou látku mám s vyšší gramáží, takže zpevňovat nebylo třeba)

Nažehlujeme bez napařování a postupujeme od středu látky ke krajům, přičemž žehličku po částech tlačíme na látku - rozhodně s ní nejezdíme sem a tam. Na vnější látky dáváme slabší výztuhu, protože s ní lépe splyne a nedělá na pohledové straně varhánky.


Začneme kapsou - přeložíme ji napůl, aby vznikl obdélník 27 x 13cm rubem nahoru a zlehka (!!) přežehlíme sklad. Obě boční strany sešijeme a odstřihneme jim růžky.Kapsu protočíme na líc, pěkně srovnáme a přežehlíme. Jak vystydne, při krajíčku prošijeme horní okraj (přeložený). Na krajích buď klasicky zapošijeme, nebo necháme delší nitě, které svážeme dvoj-trojitým uzlem. Spodní hrana zůstává otevřená a nezačištěná.


Vyměříme umístění na jednom z vnitřních dílů - stranově do středu a výškově 18cm od horní hrany látky. Máte-li vnitřní látku nižší, posaďte samozřejmě kapsu o něco výše.


Opatrně, abychom si stranově neuhnuli, překlopíme celou kapsu dolů. Její spodní nezačištěná strana zůstala na svém místě, horní teď leží kdesi na spodu vnitřního dílce. Spodní hranu kapsy přišijeme jednou rovným stehem na šíři celé patky a zpět se vrátíme entlem při samém krajíčku. Byť uvnitř v kapse zůstane (neviditelná) nezačištěná hrana, osvědčil se mi tento způsob našívání jednoduchých kapes snad ze všech nejvíc.


Šev přežehlíme, kapsu překlopíme zpět nahoru a přišijeme boční hrany odspodu nahoru, kde zapošijeme zvlášť důkladně.


Kdo chce, doplní kapsu i na druhou stranu a všichni nyní položíme oba vnitřní dílce lícem na sebe a sešijeme na šíři celé patky v dráze vyznačené špendlíky. Ve spodní straně necháváme část (cca 15cm) nesešitou, před a za ní zapošíváme.


Aby měla taška praktický tvar s plochým dnem, prošijeme ještě spodní rohy. Srovnáme roh tak, že jej rozložíme z původní polohy vpodstatě kolmo - původě boční a spodní šev nyní prochází středem trojúhelníku a dejte si pečlivě záležet, aby skutečně ležely na sobě. Vyměřování může usnadnit patchworkové pravítko, ale vystačíme i s běžnou školní výbavou - rysku trojúhelníku zarovnáme se švem a posuneme tak, abychom měli horní hranu 15cm. Zde si narýsujeme linku.


Přesně v její dráze látku prošijeme a na krajích řádně zapošijeme. Šev můžeme klidně udělat i dvojitý. Následně odstřihneme přebytečný materiál cca 1cm od švu.


A toto je výsledek, který by na Vás měl po protočení na líc koukat.


Kdo měl pečlivě srovnaný šev na šev, dočká se krásného přesného kříže.


Vnitřek tašky máme hotový - blahopřeji, jsme skoro v polovině.


A vesele pokračujeme s vnější částí. Nejdříve připravíme její vršek s ušima. Z popruhu ustřihneme 2ks po 100cm a našpendlíme je na menší z vnějších obdélníků. Přeložením najdeme střed a 10cm daleko na každou stranu přichytíme popruh - pozor, ať si ho nepřekroutíte, ať tvoří ucho, jak se patří.


Přišívat ho budeme v celé délce kromě posledních 3cm od vrchního okraje, ty zůstanou jen volně položené.


Obšijeme popruh po obvodu a stejně připravíme i druhý obdélník.


Následně jej lícem položíme na líc spodní látky a přišijeme na šíři celé patky - přes ucha můžeme prošít i víckrát.


Švy důkladně přežehlíme tak, aby nám veškeré přídavky lehly pod spodní látku.


A při krajíčku spodní látky prošijeme, čímž je znovu zafixujeme na svém místě.


Tím máme připravené vnější látky a čeká nás prakticky stejný postup jako u vnitřních. Položíme je lícem na sebe a tentokrát pečlivě srováme k sobě v místě spojení vrchní a spodní látky - řádně našpendlíme a sešijeme komplet po obou bocích i celé spodní hraně.


Secvaknutí rohů už znáte - jen ještě pečlivěji kontrolujte položení šev na šev a ev. vezměte okraj látek entlem.


Rýsuje se nám moc pěkná taška.


Pro kontrolu sesadíme tašku do sebe, jak bude vypadat a jak nám zapadne připravená vnitřní část do vnější.


Jsme ve finále - tudíž všechno otočíme. Vnější část vložíme do vnitřní, takže nyní vidíme uvnitř tašky rub vnějších látek a zvenku vidíme rub vnitřních látek. Zní to hrozně, ale je to tak. Ucha hodíme dolů mezi ně a zkontrolujeme, aby nám opravdu uvolnily 3cm, které jsme při přípravě naprošívali - máme tím pádem krásně volnou dráhu pro šití.


Celý okraj našpendlíme - nejdříve boky opět šev na šev a pak po celém obvodu. Dbáme, aby popruhy nepřekážely v dráze.


A prošijeme na šířku celé patky.


Následně šev, tak jak je, přežehlíme. A skrze otvor na spodu vnitřních látek protočíme celou tašku na líc. Můžeme vnitřek jakoby víc vytáhnout z vnitřku, aby se nám lépe srovnal vrchní šev. Srovnáme vše do konečné podoby - vnitřek vzorně urovnáme dovnitř vnějšku a dáme si práci s pečlivým srovnáním vršku a jeho přežehlením.


Jak je vše srovnáno a vyžehleno, vezmeme tašku znovu pod stroj a při krajíčku znovu prošijeme. A poté znovu přežehlíme.


Na závěr skrz všechny vrstvy prošijeme popruhy původně chycené jen obdélníkem - prošijeme znovu obdélník a navíc ještě do kříže, aby pěkně držely.


Zbývá zlikvidovat protáčecí otvor - ten buď zašijeme ručně skrytým stehem nebo ho zkrátka také vezmeme strojem.


Máme hotovo, přeji krásné léto, a ať Vám u vody nic nechybí.PS: A na podzim našijte tašek víc - ať už v rámci Ježíškovy dílny nebo prostě na vánoční nákupy Smějící se
TenderPaws

23. června 2016 v 19:15 Bydlení
Nové zprávy z TenderPaws - koťátek je sedm, tři zamluvená, čtyři zatím k dispozici a do nových milujících rodin se mohou vydat na přelomu července a srpna. Musím se na ta krásná klubíčka zajet podívat, podle fotky jsou úžasná ♥


Nová koťátka

1. června 2016 v 22:41 Bydlení
Kamarádka Zuzka z TenderPaws hlásí do světa krásnou radostnou zprávu, že je svět bohatší o nová překrásná koťátka posvátných birem. Jestli uvažujete o miloučkém pohodovém domácím mazlíkovi, určitě se k ní podívejte. Kéž by všichni živí tvorečkové dostávali tolik lásky a péče, jako její koťátka ♥