Březen 2016

Zelená 2016

14. března 2016 v 21:29 Společné projekty

Hezký večer, prosím všechny přihlášené do zelené výměny 2016 o doplnění informací - přání i nabídek. První dvojice už se rýsují, tak ať se pěkně rozdělíme. Případní noví zájemci se stále mohou bez problémů nahlásit.

Seznam přihlášených a jejich přání:

1. Světluška - medvědí česnek, pryskyřníky, srdcovky kromě růžové, venkovské trvalky - od 5.Zdenka

2. Máculka - kvetoucí i nekvetoucí trvalky, hortenzie - od 6. Dana T

3. Jitka Luky - zahradní trvalky, zejména suchomilné - od 4. VendyW

4. VendyW - velkokvěté plné fuchsie, čemeřice kromě bílé a nachové, lilie, převislé begónie, velkokvěté krokusy - od 2. Máculka

5. Zdenka Z malé chaloupky - třapatka nachová, šišák bajkalský - od 3. Jitka Luky

6. Dana T - floxy, astry, monarda - od 1. Světluška

7. Miluška Bem - kopretina - od 8. Mamasita

8. Mamasita - od 7. Miluška Bem


Seznam nabídek:

1. Světluška - mladé hlízy gladiol, trs pivoňka, sazenička levandule, syrského ibišku, máta, meduňka, pokojovky - fialky, aloe, lopatkovec, zelenec, bambus, voskovka, potos - pro 6. Dana T

2. Máculka - bílá toulitka, oxalis, ostřice, bílý durman, semínka - balkónová rajčata, tyčková rajčata pear, šanta kočičí - pro 4. Vendy W

3. Jitka Luky - aloe, bylinky, levandule, hortenzie, rýmovník, třapatka - pro 5. Zdenka

4. VendyW - oddělek orchideje Celogyne cristata, tmavě fialovou až černou kalu, rozrazil klasnatý (růžový, modrý) - pro 3. Jitka Luky

5. Zdenka - medvědí česnek, řebříček bertrám - pro 1. Světluška

6. Dana T - čemeřice (orientalis, foetidus), traviny, orlíčky, hortenzie - pro 2. Máculka

7. Miluška Bem - semínka levandule - pro 8. Mamasita

8. Mamasita - topinabury, penízky, orlíčky, kopretina, durman - pro 7. Miluška Bem

Šijeme obal

3. března 2016 v 22:31 Tvoření se Stoklasou
Vítám u dalšího tvoření se - tentokrát si ušijeme pěkný a praktický obal ať už na pořadač, nebo například na fotoalbum či diář, jemuž chceme dodat více noblesy. Projekt je to poměrně jednoduchý, vhodný i pro začátečnice.
Jako materiál využijeme:

- bavlněné látky ...

- výztuhu Novopast ...

- ozdobné kovové růžky ...

- prýmek v barvě růžků nebo jinak ladící ...

- korálky ...


- kousek pruženky 2cm široké


Šiju přebal na standardní užší (4cm) pořadač, stejný postup však můžete využít na cokoliv - pouze si upravte rozměry. Šířku látky měřte na zavřeném např. diáři - vždy naměříte o kousek více než na otevřeném. Konkrétně má zavřený pořadač celou šířku 62cm a na výšku 32cm, přidáme na každou stranu 1-2cm na šev, takže stříháme vrchní látku 65 x 35cm. Používáme-li slabší bavlněnou látku, zpevníme ji nažehlovací výztuhou Novopast 40+18.

Dále střihneme - stejný kus látky na vnitřní část (65 x 35cm)
- 40 x 35cm látky na širší záložku (+ 20 x 35cm Novopastu) a 20 x 35cm na užší záložku
- na kapsy ještě dva díly - 13 x 15cm a 21 x 15cm
- na zapínání dva kousky - 10 x 4cm a 13 x 7cm

Kapsy můžete zařadit nebo ne podle vlastních potřeb. Oba díly přehneme na polovinu lícem dovnitř - vznikne 6,5 x 15cm a 10,5 x 15cm, zlehka přežehlíme a při otevřených stranách sešijeme dle obrázku. Vše zapošijeme a dole necháme kousek volný na protočení. Odstřihneme všechny růžky až téměř ke švu.


Kapsu protočíme lícem navrch, urovnáme, vytáhneme růžky a řádně přežehlíme. Na závěr prošijeme její horní část těsně při kraji (zatím nešitá část s ohybem). Stejným způsobem připravíme i druhou.


Zapínání opět není nezbytné, ale svou službu udělá - nemluvě o parádě. Máme na něj dva kousky látek. Vezmeme větší a jednu kratší stranu přehneme o 1cm na rub a přežehlíme. Poté celý díl přeložíme po dlouhé straně lícem k sobě a prošijeme při kraji v celé délce. Na straně s přehybem zapošijeme. Opět střihneme růžky u švu.


Opatrně protočíme lícem navrch, srovnáme šev na spodní hranu, přežehlíme a při krajích prošijeme.


Do vzniklého tunýlku provlékneme pruženku (cca 15cm) - na nezačištěné straně necháme kousek přečnívat a u začištěné strany je schovaná cca o 2mm uvnitř. Gumu několikrát prošijeme, aby držela na svém místě a prošijeme také okraj (v oněch vynechaných 2mm). Dále v proužku nešijeme.


Malý dílek 10 x 4cm přehneme lícem k sobě na výsledných 5 x 4cm, prošijeme při delších stranách, sestřihneme růžky, protočíme na líc, srovnáme, zahneme kousíček látky u otevřeného okraje dovnitř a přežehlíme.


Tím bychom měli připravené malé dílky a dáme se do záložek. Menší jen po dlouhé straně přehneme lícem nahoru, přežehlíme a prošijeme při krajíčku u přehybu (shora dolů). Větší z poloviny podžehlíme novopastem (ideálně s označením 40+18). Pak ji rovněž po dlouhé straně přeložíme (aby byla výztuha schovaná uvnitř) a taktéž při přehybu prošijeme.


Na vyztuženou větší záložku srovnáme kapsy. Nezapomeňte, že při nezačištěném levém okraji nám ještě 1cm zmizí ve švu, kapsy se tedy v tuto chvíli budou zdát vyosené doprava. Přišijeme je podél tří stran a při horním okraji dobře zapošijeme.


A zbývá dochystat hlavní díl - vnější látku. Rozložte si ji celou před sebe a narýsujte např. obyč. tužkou slabou linku shora dolů přibližně 23cm od pravého okraje. Na ní pak našijte prýmek, který jste si vybrali. U prýmků s takovouto hrubší strukturou je vždy lepší přišívat ručně. Zde použitý má na vrcholcích ještě malé očko, skrz které se dají na látku našít třeba korálky. Musím upřímně říct, že ve skutečnosti vypadá lépe než na fotce. Prýmek nechte nahoře a dole kousek přečnívat přes látku.


Výškově zhruba uprostřed a od pravého okraje přibližně 6cm přišijeme malý obdélníček, co máme připravený pro zapínání. Když je na místě, přišijeme část spony s očky.


Vezmeme druhou část zapínání a našijeme na ni druhou část spony (s háčky) tak, aby cca 1cm přečníval přes levý okraj. Pevně chytneme za okraj se sponou a natáhneme gumu - tím nám ještě více "vyleze" z tunýlku. Chytneme si tunýlek na levém konci (aby natažená látka kopírovala nataženou gumu) a zajistíme špendlíkem. Pak v klidu při pravém okraji prošijeme a odstřihneme vyčnívající gumu.


Ve stejné výšce, jako jsme šili první část zapínání, přišijeme i druhou. Pro jistotu naposledy ověříme správnou délku natahovací části -prapůvodní látka na tunýlek měla 13cm, 1cm jsme založili hned na začátku a zbývajících 12 pokryje: očka na první sponě 6cm od okraje, šířka šanonu 4cm, a 2cm na zašití do boku.

Natahovací část zapínání tedy položíme k levému okraji hlavní látky, výška je jasná a jeho nezačištěný okraj přečnívá 1cm přes okraj látky. (na obr. to není příliš vidět). Leží lícovou stranou dolů a přišijeme ho k okraji látky.


Úspěšně se blížíme do finále a poskládáme všechny tři vrstvy na sebe - 1. vnitřní látka lícem nahoru 2. záložky rovněž lícem nahoru srovnané s okraji látky 3. právě připravená hlavní vnější látka - pozor - lícem dolů. Zkontrolujeme, zda leží zapínání s očky na straně u kapes a natahovací na straně s malou záložkou.


Po celém obvodu pečlivě našpendlíme a při krajíčku max 0,5cm (na rysku patky stroje) sešijeme kolem dokola s výjimkou asi 15cm ve spodní části - na obr. mezi černými špendlíky. Začátek i konec šití samozřejmě zapošijeme.


V rozích odstřihneme látku téměř ke švu a můžeme zkrátit i přečnívající prýmek. Celé dílo protočíme ponechaným otvorem na lícovou stranu. Pěkně vyrovnáme růžky třeba pomocí tužky nebo nešpičatých nůžek.


Když máme srovnáno, všechny okraje přežehlíme a znovu po celém - tentokrát už kompletním obvodu při kraji prošijeme - opět asi 0,5cm a na závěr ještě znovu přežehlíme.


Jako zlatý hřeb programu už jen nasadíme ozdobné růžky. Kdyby se jim na šev nechtělo, maličko jim rozšiřte bočnice - klidně druhým koncem kávové lžičky. A poté přes kousek látky lehce zamáčkněte kleštěmi, ale ne přílišnou silou ať zůstanou pěkné.


Nasadíme na šanon nejdříve záložkou s kapsami, pak i druhou, srovnáme, vyzkoušíme zapínání a můžem se kochat svojí šikovností :-) A hlavně začít ukládat nejrůznější návody, vyšívací i háčkovací vzorky, šicí šablonky a další nezbytnosti do organizéru, který vždy rádi - v tomto provedení spíše rády vezmete do ruky.

Děkuji všem za návštěvu a těším se na příště. Čeká nás věc veskrze praktická a slibuji zdaleka ne tak sladká :-)