Sezóna 2015

29. ledna 2016 v 22:25 |  Zahrada
Konec ledna je ideální čas na ohlédnutí za uplynulou zahradnickou sezónou. Všechny kytičky víceméně už nějaký čas spí a na nové si ještě pár týdnů počkáme. I když pár cibulek už venku raší. Přidávám tedy něco obrázků z loňských úspěšných pokusů a těším se, až se na ně za pár let podívám, jak budou vzpomínkou, když ještě byla zahrádka v počátcích. I když zahrádka je poněkud nadnesený pojem pro malý kousíček země 815mnm blízko lesa plného zvířat, co si ke mně chodí jak do sámošky, až mívám pocit, že spíš jen sázím krmení.

Hned od začátku jsem věděla, že nutně musím mít jabloň. Vybrali jsme tedy se zahradníkem odrůdu, co by neměla mít na horách potíže a na podzim 2013 se u nás zabydlela. V čisté přírodě krásně roste a na jaře 2015 pak měla prvních pár poupátek. Nevím, jestli už měla dost síly dotáhnout některé až k jablíčku, poněvadž se kterási srnka rozhodla, že to ještě zkoušet netřeba.
Další jasnou volbou byla levandule. Na slunečné straně jsem vyklidila dávno ztrouchnivělé topné dřevo a založila úzký záhonek, co ještě dostane obrubu. Na jaře 2014 putovaly do země dvě pokusné rostliny. Ukázalo se, že v létě je sluneční strana tak sluneční, že levandule je jedna z mála rostlin, která zde vydrží. Navíc bez problémů ustojí i mrazivou zimu, tak na jaře 2015 doplnilo záhonek dalších pět mláďat. Všechny se krásně rozrostly, úžasně voněly a bylo i na sušení. Počítám ještě dva roky a bude z nich luxusní záležitost.

Pionýrem byla také rebarbora od kamarádky Jarušky. Zasazena na podzim 2013. Ujala se bez problémů, na jaře si dává dost načas než se ukáže, ale viditelně nabírá sílu a už bylo i na celý jeden koláč. Rebarborový miluju.
První mladé rostlinky pivoněk od tety Věry jsem sázela také na podzim 2013 a svou první sezónu v roce 2014 prožily jako malí nadějní zelenáčci. Loni už hrdě nesly první tři nádherné květy. Sbírka pivoněk se od té doby rozrostla i díky MarijaKes a Daglarce v rámci zelených výměn a měly by mi letos nebo příští rok vykvést i bílé a růžové. Těším se moc.V jednom trsu vyrytém u tety byl i kousek petrklíče - i jemu se moc pěkně daší a brzy na jaře byl kouzelný.


Nevýhoda horského pěstování jsou všudypřítomné kameny. Kdekoliv se rozhodnu vykopat jamku pro kytičku, vypadá to podobně, a tak bývá sázení poměrně fyzicky náročné.Pokračovat můžeme třeba u užitečných záhonků - založených na podzim 2014. Toho jara jsem pořídila sazenice jahodníků a nechala je doma vytrvale pouštět šlahouny s mláďaty a ty průběžně dosazovala do malých květináčků. Hned svůj první komplet rok 2015 daly spoustu neskutečně dobrých jahůdek. Sousední záhonek je bylinkový - s mátou, meduňkou, libečkem, oregánem, pažitou a později dosazenou stévií.
Mezi jahody jsem zkusila dát pár afrikánů, které by měly odpuzovat škůdce. Některé vyrostly pěkně, jiné vůbec, některé byly sežrány dřív než jahody. Podzimní žalostný obrázek po nájezdu místní zvěře jsem raději nefotila. Až rozmyslím konečnou podobu a obsah záhonků, měla by být netkaná textilie schovaná pod kameny, což doufám definitivně umoří plevel pod ní a uchová bylinky (zejména mátu) jen na svém určeném místě.

Při brouzdání po internetu mě nadchlo i pěstování brambor ve vysokých nádobách. Teorie hovoří o tom, jak je zasadit a průběžně opakovaně zasypávat asi 10cm rostlinky novou a novou zeminou, aby hnaly stále výš a v půdě pouštěly další a další kořeny. Při dostatečné výživě tak můžou plodit ve sloupci i 1m (nebo žeby 1,5m?) vysokém, což už je nějakých brambor. Vysoký truhlík je bohužel dodnes ve stavu nákresu v notesu. Zasadila jsem tedy pár hlíz aspoň do nízkého a i když na dosypávání nedošlo, vyhodnocuji bramborářský pokus jako úspěšný. Sklizeň celých 2,5kg byla výborným obědem.
Ještě pár obrázků nového záhonku aspirujícího na tituly jako venkovský, babiččin, cottage ... Vrbina od tety Věry byla sázena už dříve, takže loni prvně kvetla. Zjara maličké floxy, chrpy a dole vrbina, později přibyl brslen a lupiny. Rozházela jsem i semínka překrásných topolovek, náprstníků a divizny, ale bohužel zatím nic. Zkusím letos znovu. Jestli se vše rozroste, jak je naplánováno, bude z tohoto místa nádherná podívaná.

Loni jsem různě přisadila ještě spoustu potenciální nádhery - kosatce malé ze zahradnictví i větší po naší babičce, spoustu cibulí tulipánů, narcisek, modřence, sněženky, hyacinty, malou mochyni a také růžičky a vlastně ještě kdovíco dalšího. Přestávám se v tom orientovat a pro letošek jsem si dala za úkol především údržbu a taky plot, což nebude vzhledem k terénu vůbec jednoduché. Pevně věřím, že jak začne letošní sezóna, bude opět dost co fotit.Děkuji za Vaše návštěvy a máte-li šikovné rady nebo tipy pro nadšené zahradníky amatéry, písněte do komentářů, ať jsme i my ostatní o něco chytřejší.
 


Komentáře

1 Broken girl Broken girl | Web | 29. ledna 2016 v 22:52 | Reagovat

Ta levandule vypadá krásně ;) Celkově máš pěknou zahrádku

2 Dagmar Dagmar | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 23:51 | Reagovat

Krásné fotečky, hezky se na ně kouká. Ta růžička má nádhernou barvu, určitě pěkně voní. :-)Už se také těším na jaro. Měj se fajn. :-)

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 9:08 | Reagovat

Tím způsobem jak si psala že se pěstují brambory je můžeš pěstovat i v nasekané trávě. Dosypáváš při každém sekání a výsledek je stejný. Už se na vyzkoušení chystám hodně dlouho a vždycky na to zapomenu. Mátu fólie nezastaví. Jakmile si najde místo tak tamtudy vyleze. Já ji mám oddělenou v bylinkovníku(ostatně tak mám oddělené všechny rostliny v něm) umělohmotným obrubníkem na záhony (tím vlnitým, co se prodává v hobby prodejnách)to trochu pomáhá, ale stejně si vždycky někde skulinku najde a je u souseda :-) . Jinak, chci se optat tu poslední růžičku máš v záhonku nebo někde mimo? Ptám se proto, že to je potvora rozrůstající se do ohromného keře a navíc silně odnožující, takže dokáže udělat pořádnou paseku. Mám dvě a musím je každým rokem hodně silně krotit a stejně mi dělají nepolechu v tom, že stíní. A to jsou zasazené vedle záhonku.  Pokud je tedy ještě malá tak jí raději přesaď někam kde nebude překážet a může bujet, protože úžasně vypadá v tom velkém keři a nádherně voní.

4 Světluška 77 Světluška 77 | 30. ledna 2016 v 10:06 | Reagovat

Ahoj holky, děkuju za pochvaly :-D

Vendy, no vlastně o trávě jsem taky četla, ale necháváme jí ležet, jak se poseká a celkem rychle vždycky zmizí - moc se mi nechce hrabat :-P. Poslední růžička je právě na takovým nijakým rohu u kůlny, aby ho zakryla, no ale místní žrouti jí zatím úspěšně regulujou. Děkuju za info. Tulipány od tebe jsou v košíčkách v zemi a vlastně mám od tebe ještě třetí kosatce. Vypadá to, že bych měla šít o život, poněvadž od jara už nebude vůbec čas ;-)

5 dadainka dadainka | Web | 30. ledna 2016 v 23:40 | Reagovat

Moc hezké fotečky ze zahrádky :-)

6 Janka Janka | Web | 2. února 2016 v 14:15 | Reagovat

Vidím, že máš velké plány. Ale to k přicházejícímu jaru patří. Už aby svítilo sluníčko a mohly bychom se rýpat ve hlíně, sázet, přesazovat a zkrášlovat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama