Prosinec 2015

Vánoční dům

25. prosince 2015 v 22:06 Krásy kolem nás
Krásný sváteční večer,

v létě o prázdninách jsme vyrazili na krásný výlet do Karlových Varů na návštěvu Vánočního domu, kde právě probíhala také velká výstava plyšových medvídků. A právě teď je správný čas pro obrázky z nádherných interiérů zámečku, k jejichž zveřejnění jsem dostala souhlas a doufám, že Vám budou příjemným pokoukáním a pozvánkou, zavítáte-li poblíž.
Loučím se tímto článkem s prima rokem 2015 a těším se na nové inspirace, tvoření a vzájemnou podporu v roce nadcházejícím. Ať je rok 2016 příjemným pro žití ♥


Ubrusy a ubrousky

21. prosince 2015 v 1:15 Tvoření se Stoklasou
Přeji krásný předvánoční čas a pro nadcházející pohodu a domácí lenošení bychom si mohli dát se inspiraci pro háčkařky a začínající švadlenky. Pro švadlenky vůbec plánujeme více návodů, a tak začneme zcela zlehýnka a úplně jednoduše.
K dnešnímu háčkování také netřeba zvláštních schopností, vystačíme si s řetízkem, krátkými a dlouhými sloupky, z nichž se dá vyčarovat prakticky cokoli.


Z materiálu nám postačí pár věcí:


k ní odpovídající háček:

pro ozvláštnění taky metalickou nit:

Původně jsem vybrala metalické moulinky:
Ty jsou nádherné, ještě hezčí než na obrázku, ale pro účely háčkování, kde potřebujeme dlouhou jednoduchou nebo dvojitou přízi se neukázaly moc praktické. Rozdělování celého přadýnka na vlákna je sice reálné, ale příliš pracné. Pro vyšívání dělíme jen nedlouhou část, takže bez problémů. Rozhodně je ještě využijeme, jsou překrásné.

A pak už jen bavlněnou látku, běžnou nit a jehlu a kouzelná přísada - žehlička.


Kdo má náladu na háčkování, vybere si z nekonečného množství vzorečků na internetu šikovnou borduru nejlépe takovou, co ukazuje vzorek včetně rohu. Po večerech s dobrou kávičkou při ruce pak uháčkujeme komplet borduru v přiměřené velikosti.


Když je hotová, začistíme konce, celou ji přežehlíme a změříme vnitřní rozměry. Podle nich pak pracujeme s látkou. Pochopitelně lze postupovat obráceně a háčkovat podle rozměru látky, ale u složitějších krajek by nám nemusel přesně sednout vzorek. Stříháme-li látku podle bordury, máme o starost méně. Vybereme v krajce šikovné místo, pod nímž bude schován lem vnitřní látky - aby malá část krajky ležela na látce a větší ji lemovala. Právě odtud změříme rozměr a přidáme cca 1,5cm navíc. Mizícím perem narýsujeme základní i zvětšený rozměr. Růžky můžeme podle čar odstřihnout, aby v nich nebylo zbytečně moc materiálu.

.

Následně přídavek přehneme napůl a po všech stranách přežehlíme. Při tomto způsobu šití přehýbáme na líc. Když je hotovo, zdvojený lem ohneme ještě jednou na líc, čímž se dostaneme na původní čistý rozměr.

.

Teď se rozhodněte, jestli chcete přišívat na stroji nebo ručně. Pro šití na stroji doporučuji borduru nejdříve nastehovat, ať jasně drží na svém místě a netrápíme se pak rovnáním těsně před jehlou. Osobně se přikláním k ručnímu přišití. Ručně mnohem lépe napasujete stehy do háčkování a jsou prakticky neviditelné. Na rubové straně pak ruční stehy jasně signalizují, že si s tímto kouskem dal někdo poctivou práci. Nezapomeňte šít skrz založený lem látky.


Na závěr přežehlíme a najdeme novému kousku vhodné místo, aby nás mohl těšit.
A rovnou se dáme do druhého trochu jiného kousku. Na webu opět najdeme vzorek, co se nám bude líbit a uháčkujeme jej. Využijeme k tomu i metalickou nit, díky níž dostane dílek šmrnc.


Bavlněnou látku si střihneme dle svého uvážení (háčkovaný díl bude v jejím středu). Opět budeme zakládat okraje - tentokrát je ale žehlíme k rubu a rovnou prošijeme na stroji. Kdysi jsem zkoušela šít rovnou bez žehlení a bývalo to zoufalé, takže důležitá rada pro začátečnice - žehlete. Jakmile jsou okraje zažehlené, krásně drží, při šití se látka nekroutí a také mnohem lépe vypadá. A přežehlíme i po prošití, aby šev vypadal ještě lépe.


A na řadě je opět poklidné ruční šití. Při okrajích si můžeme mizícím perem udělat značky po 1cm a celý ubrousek obšijeme zahrádkovým stehem. Šijeme přes celý založený lem, jakoby ho obkružujeme. Kdybychom končili tímto obšitím, nechali bychom rohovou nit na rubu, ale protože budeme ještě háčkovat, necháme si ji na lícu.

.

Háčkovat se dá samozřejmě nejrůznějšími způsoby, nyní prostě uděláme do jednoho "okýnka" šest dlouhých sloupků a do sousedního jeden krátký. Takto opakujeme po celé délce stran. Na rohové niti uděláme dlouhých sloupků dvanáct. Nevychází-li počet okýnek, abychom měli před rohem krátký sloupek, holt uděláme dva krátké sloupky za sebou. Tato drobnost je prakticky neviditelná a roh se počtem sloupků krásně zakulatí.


Lemovací vzorek je dobré vyzkoušet na pár centimentrech, abyste si byli jistí, že bude pěkně kopírovat okraj látky. Není nutno se ale hned děsit, začne-li se látka vlivem háčkování mačkat. Alespoň ne při tomto vzorku, kde se zákonitě začnou stehy stahovat do V. Nechají se ochotně přemluvit ke kázni a pořádku.Na závěr zbývá přišít do středu připravený ornament - opět se přimlouvám za ruční šití, které nebude na lícu vůbec vidět a jako vždy přežehlit. Vznikne vám krásný kousek pro teplo domova.


Děkuji za Vaše návštěvy tady na blogu i za milé komentáře. Prozradím, že na Vánoce se podíváme do Vánočního domu a krátce po nich se dáme do zdobení oblečení i dalších více či méně praktických věcí.