Listopad 2015

Tašky stále potřebné

29. listopadu 2015 v 19:20 Šití pro radost i užitek
Už je tomu nějaký pátek, co jsem šila první prošívané tašky podle Ajky, a také už je tomu nějaký pátek, co naše zlatíčka dostala další - tentokrát s maličko upraveným rozměrem a delším uchem na nošení křížem přes rameno. Další pak byla darována kamarádce, protože myslím, že tyhle tašky jsou prostě skvělé. Kamarádka byla tak hodná, že mi ji půjčila zpět na focení, a tak je krásně vidět, jak dnes pěkně chumelilo a jak se za pár minut focení pěkně zachumelily.


A tyhle nádherné kočičí tašky jsou pro změnu z dílny Markéty Kerachne, jíž za ně velmi děkuji.


V podstatě byly poděkováním za seznámení se Zuzkou - hlavou a srdcem malé rodinné chovatelské stanice posvátných birem ... mimochodem má poslední volné koťátko. Jsem moc ráda, že si holky padly do noty a kočičky jsou jejich velké společné téma. Obě jsou totiž bezva.


Chystáme vánoce

18. listopadu 2015 v 21:41 Tvoření se Stoklasou
Advent nám tiše přicupital zas o kousek blíž, tak bychom si mohli připravit nějakou tu vánoční ozdobu. A abyste neřekli, že tu jsou samé složité návody, dáme si úplně jednoduchou, kterou zvládne každý.


Materiál vybíráme jako vždy u a dnes konkrétně tento:- rolničky ...- vlasec ...


Vybírejte samozřejmě dle svého vkusu, možností je opravdu hodně. K našemu postupu se vám ještě budou hodit ketlovací kleště, štípačky a lepidlo nebo bezbarvý lak na nehty.

A můžeme se dát do díla. Na první typ ozdoby uštípneme cca 25cm drátku.


Jeden konec stočíme ketlovacími kleštěmi do očka (stejně jako tady)


a celý drátek srovnáme do kulata např. podél sklenice. Druhý konec stočíme do očka také - a to kolmo na první.


Provlékneme je do sebe, a poté uzavřeme i druhé očko.


Dále ustřihneme asi 10cm vlasce, navlékneme na něj rolničku a přivážeme na nádhernou vločku 45mm - má navlékací otvor v horním a spodním cípku.


Za horní cíp pak opět vlascem přivážeme skrz spojení oček z drátku a zavážeme na dva tři uzly. U obou vlasců odstřihneme zbylé konce a uzly zakápneme lepidlem nebo bezbarvým lakem na nehty. A máme hotovo - zbývá pověsit na vánoční háček nebo stužku.


Když už máme při ruce vlasec, rovnou se pustíme i do druhého typu ozdob. Ustřihneme cca 40cm a do středu navlékneme rolničku. Poté oba konce provlékneme zamačkávacím rokajlem - ten asi 1-2cm nad rolničkou zmáčkneme. Na něm bude sedět vločka 22mm.


Pokračujeme úplně stejně a na "sedátka" ze zamáčknutých rokajlů navlékáme tolik vloček, kolik se nám líbí. V tomto případě jsou ideální tři kousky.


Připravený ověs dáme chviličku stranou a vytvarujeme si asi 30cm ozdobného drátku. Potřebný rozměr zjistíme třeba obtažením žádaného tvaru nití. Tvarujeme podle oblíbené šablony nebo třeba vánočního vykrajovátka. Drátek je příjemně měkký a dobře se s ním pracuje.


Na spodní straně tvaru drátky omotáme kolem sebe.


A volné konce můžeme dotvarovat např. pomocí kónické čelisti ketlovacích kleští nebo kolem tužky.


Nožky dotvarujeme, jak se nám líbí a je-li třeba, zapilujeme konce.


Na závěr do spodní části přivážeme vlasec s navlečenými vločkami a uzel opět zakápeneme lepidlem nebo lakem.


Věřím, že si každý najdete právě své oblíbené tvary a variace a doufám, že vás dnešní návod nejen inspiroval, ale i přesvědčil, že na tvoření není nic těžkého. A poměrně brzy se můžete těšit pro změnu na háčkovací inspiraci. Hezký večer.Trocha dobrých skutků

11. listopadu 2015 v 22:26 Společné projekty
Přeji hezký středeční večer a v blížícím se předvánočním čase přicházím se snad inspirativním článkem. Myslím, že v každém z nás je kousek dobra, někde menší, někde větší, někdy je třeba ho pracně hledat a jindy samo vypluje na povrch. A snad právě blížící se advent vytáhl na světlo můj drobný příspěvek pro dobrou věc. A kdoví, třeba se i Vám zničehonic zachce udělat další kousek skládačky dobrých skutků. Charitativních projektů je bezpočet a všechny potřebné, ráda bych ale využila zaměření blogu na ruční práce a na konci článku udělala seznam odkazů, kam je možno se zapojit právě se svým výtvorem případně podporou. Víte-li o nějakém, neváhejte napsat odkaz do komentářů, ať jej přidám. Dříve nebo později se jistě najde šikula, která svým umem potěší někoho, komu je radosti zapotřebí.


Abych byla konkrétní, zorganizovaly jsme se s holkama na fleru a daly se do šití didaktické knížky pro Matýska. Můj příspěvek je stránka na trénování zapínání knoflíků. Z druhé strany neaktivní obrázek pro zábavu i trénování dle fantazie.

.Po čase jsem také ušila pár bločků pro Deky z lásky. Kočičky Adámkovi a mimoně pro Vendu.

.A také předávám vánoční ozdobičky pro ostrovské neslyšící a nedoslýchavé, pro které můžete jakýmkoliv dílkem přispět také. Bližší info U Máculky. (Na ozdobičky tu bude záhy návod.)
A teď už odkazy, kam se lze zapojit nebo naopak obrátit, je-li to třeba: