Kvítek do zimy

19. října 2015 v 23:01 |  Tvoření se Stoklasou
Opět je měsíc za námi, a tak jsem tu s novým tvořením ve spolupráci s e-shopem . Jak už dobře víte, je mým dvorním dodavatelem nejrůznější galanterie a i tentokrát jsem vybírala z jejich nabídky něco velmi pěkného, abychom si vytvořili něco ještě pěknějšího.

I tentokrát budeme vyrábět šperk, bude však na krk a budeme vyšívat. Anebo lisovat kousky přírody. Co Vy na to?
Z materiálu budeme potřebovat:- nebo kovový řetízek ...

- kousek kanavy

- pár kuliček dutého vlákna ...

- kousek čtvrtky a pomocný papír ...


První a nejtěžší úkol je vybrat vzorek pro výšivku. Musí být dostatečně pěkný, aby mohl být součástí šperku a zároveň dostatečně malý, aby se do něj vešel, což je celkem oříšek. Za prvé si tedy vezměte kanavu nebo jinou látku s pravidelnou vazbou, vyměřte rozměr podle připraveného lůžka a spočítejte, kolik se tam vejde křížků. U kanavy nebudeme vyšívat jako obvykle přes dvě vlákna ale jen přes jedno - čím menší křížky, tím jemnější výšivka a tím hezčí vzorek lze použít.

Přikládám vzorek, který jsem použila já. Inspirací byl podobný z internetu a upravila jsem ho na míru tomuto projektu.


A jde se vyšívat. Střihla jsem malý kousek kanavy, ale vzhledem k malosti křížků by spíš bylo lepší nechat větší, vypnout ji do vyšívacího rámečku a vyšívat na něm. Křížečky přes jedno vlákno jsou maličké a pomůže, když budou vlákna tkaniny napnutá. A navíc jsou na ně třeba buď dobré oči, nebo dost světla a trpělivosti, případně pro majitelky slabšího zraku stolní lupa. Co se týče bavlnky, ideální je moulinka rozdělená na 2 vlákna. Původně jsem chtěla k jedné z barev přidat lesklou nit, ale protože lehce zadrhává v tkanině, nakonec jsem jí nedala.

V průběhu vyšívání si při střídání barev necháváme dole volné konce bavlnek a postupně vyplňujeme plochu. Práce tak půjde lépe od ruky než se snažit dopočítat vlákna a vyšívat vše od jedné barvy a pak od další.


Jakmile máte dobojováno, bude zbytek práce velmi jednoduchý. Postupovat budeme podobně jako u víčka pokladničky. Uděláme si šablonku vnitřní části lůžka - přiložíme běžný papír a prstem uhladíme po obvodu, vystřihneme a vyzkoušíme, případně dorovnáme.
. .

Podle šablonky vystřihneme oválek ze čtvrtky, a s cca 1 - 1,5cm přídavkem vystřihneme ovál i na výšivce.

. .

Většími stehy obšijeme v přídavku, vložíme pár kuliček dutého vlákna a přes čtvrtku vzadu stáhneme a svážeme.

-

Zbývá přilepit hotový díl do lůžka, aspoň hodinku nechat pro jistotu secvaknuté např. kancelářskými svorkami a dále nechat doschnout dle instukcí na lepidle. Zde použité schne relativně rychle a dobře drží.


-

Hotový přívěsek pomocí spojovacího kroužku zavěsíme na šňůrku nebo řetízek. Kroužek, jak víte z minula, nerozevíráme, ale mírně vyhneme do strany a po navlečení potřebných komponent zpět uzavřeme.

. .

A už zbývá jen se pochválit a hrdě nosit novou ozdobu.Asi netřeba nijak zvlášť probírat, že do lůžka lze použít nejrůznější typy výšivek, nebo opravdu pěkný kousek látky, stejně jako úplně jednoduše zkrátka vlepit kabošon správného rozměru. Jistě si také vzpomenete na svá školní léta, kdy jsme na lžíci zalévali lístky pryskyřicí nebo co to vlastně tenkrát bylo. I dnes se můžeme vrátit do svých školních let, jen máme navíc krásná lůžka i vše ostatní pro výrobu pěkného šperku.


Vylisovaný kousek přírody nejdříve vyzkoušíme a pomůžeme mu do potřebného tvaru a rozměru.

.

Do lůžka trochou lepidla přilepíme vhodný podklad (zde oválek ze čtvrtky) po zaschnutí na něj opět kapkou lepidla přichytíme vylisovaný lístek nebo kvítek. Necháme alespoň do druhého dne řádně proschnout.

. .

V tuto chvíli nastává nejkritičtější okamžik. Myslím, že nejvhodnější by bylo lůžko zalít křišťálovou pryskyřicí, která se ale zatím v mé výbavě nenachází, takže ani nemám vyzkoušeno. Naštěstí si umíme poradit a možností je dost. Buď vlepit čirý skleněný kabošon:
. .

Nebo - celá řada lepidel a laků po zaschnutí zprůhlední a vytvoří potřebnou ochrannou vrstvu, chtěla jsem použít zprůhledňující window color, ale nakonec jsem použila lak ze svých decoupage časů. Prakticky vždy ale budeme muset pár dní vydržet než opravdu důkladně proschne, což má své výhody nebo nevýhody - podle Vašeho vkusu a výslekem se buď necháte překvapit nebo materiál předem vyzkoušejte.

. .

Jak totiž lak schne několik dní, spíše týden, může list nebo i lůžko pustit trochu barvy. Není-li jí moc, vznikne nádherná patina, kterou byste úmyslně vytvářeli jen těžko. Jste-li osoba spíše romantická a vintage, oceníte lehce zastřený šperk se vzpomínkami na letní procházku, který Vás bude hřát svojí jedinečností a nemoderností. Můj je úžasný, bohužel ale absolutně nefotogenický a stále hází matoucí odlesky a odstíny. Zkrátka vyzkoušejte.

Jste-li z těch, kteří naopak mají rádi čisté linie, svěží, moderní a minimalistické šperky, určitě si u Stoklasů vyberete nebo navlečením jednoho korálku na vlasec ušetříte spoustu práce, což jistě všechny vyšívačky potvrdí.

Děkuji Vám za návštěvu a shlédnutí návodu a doufám, že Vám bude inspirací pro vlastní krásné tvoření.

A teď ještě výsledky losování z minulé soutěže. Děkuji všem statečným za jejich odpovědi a náušnice z návodu si může vybrat:

1. Zuzana s půjčenou herdulí
2. Zuzka Birma
3. Máculka

Výherkyním blahopřeji a prosím, aby se mi ozvaly přes zprávu autorovi v levém sloupci dole. Děkuji.

 


Komentáře

1 Ajka Ajka | Web | 19. října 2015 v 23:50 | Reagovat

Nádherné, všechny :-)

2 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 20. října 2015 v 7:24 | Reagovat

Teda ty jsi šikulka, krásné šperky :-)

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 20. října 2015 v 7:58 | Reagovat

Takže tyhle podklady jsou od Stoklasy? :-)No a jinak je to opravdu oboje krásný vintage šperk. Jak ze staré viktoriánské Anglie.

4 angorkaa angorkaa | Web | 20. října 2015 v 16:33 | Reagovat

To je krásné, byl by to skvělý dárek.

5 Zuzana Zuzana | 22. října 2015 v 19:45 | Reagovat

Díky za inspiraci - jsou to skutečné originály:-)

6 Světluška 77 Světluška 77 | 22. října 2015 v 21:18 | Reagovat

Děkuju Vám holky, taky jsem z nich nadšená. Vyšívaný jsem už provětrala i do práce a paráda ... už doplnit jen ty viktoriánské šaty - a boty 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama