Říjen 2015

Kvítek do zimy

19. října 2015 v 23:01 Tvoření se Stoklasou
Opět je měsíc za námi, a tak jsem tu s novým tvořením ve spolupráci s e-shopem . Jak už dobře víte, je mým dvorním dodavatelem nejrůznější galanterie a i tentokrát jsem vybírala z jejich nabídky něco velmi pěkného, abychom si vytvořili něco ještě pěknějšího.

I tentokrát budeme vyrábět šperk, bude však na krk a budeme vyšívat. Anebo lisovat kousky přírody. Co Vy na to?
Z materiálu budeme potřebovat:- nebo kovový řetízek ...

- kousek kanavy

- pár kuliček dutého vlákna ...

- kousek čtvrtky a pomocný papír ...


První a nejtěžší úkol je vybrat vzorek pro výšivku. Musí být dostatečně pěkný, aby mohl být součástí šperku a zároveň dostatečně malý, aby se do něj vešel, což je celkem oříšek. Za prvé si tedy vezměte kanavu nebo jinou látku s pravidelnou vazbou, vyměřte rozměr podle připraveného lůžka a spočítejte, kolik se tam vejde křížků. U kanavy nebudeme vyšívat jako obvykle přes dvě vlákna ale jen přes jedno - čím menší křížky, tím jemnější výšivka a tím hezčí vzorek lze použít.

Přikládám vzorek, který jsem použila já. Inspirací byl podobný z internetu a upravila jsem ho na míru tomuto projektu.


A jde se vyšívat. Střihla jsem malý kousek kanavy, ale vzhledem k malosti křížků by spíš bylo lepší nechat větší, vypnout ji do vyšívacího rámečku a vyšívat na něm. Křížečky přes jedno vlákno jsou maličké a pomůže, když budou vlákna tkaniny napnutá. A navíc jsou na ně třeba buď dobré oči, nebo dost světla a trpělivosti, případně pro majitelky slabšího zraku stolní lupa. Co se týče bavlnky, ideální je moulinka rozdělená na 2 vlákna. Původně jsem chtěla k jedné z barev přidat lesklou nit, ale protože lehce zadrhává v tkanině, nakonec jsem jí nedala.

V průběhu vyšívání si při střídání barev necháváme dole volné konce bavlnek a postupně vyplňujeme plochu. Práce tak půjde lépe od ruky než se snažit dopočítat vlákna a vyšívat vše od jedné barvy a pak od další.


Jakmile máte dobojováno, bude zbytek práce velmi jednoduchý. Postupovat budeme podobně jako u víčka pokladničky. Uděláme si šablonku vnitřní části lůžka - přiložíme běžný papír a prstem uhladíme po obvodu, vystřihneme a vyzkoušíme, případně dorovnáme.
. .

Podle šablonky vystřihneme oválek ze čtvrtky, a s cca 1 - 1,5cm přídavkem vystřihneme ovál i na výšivce.

. .

Většími stehy obšijeme v přídavku, vložíme pár kuliček dutého vlákna a přes čtvrtku vzadu stáhneme a svážeme.

-

Zbývá přilepit hotový díl do lůžka, aspoň hodinku nechat pro jistotu secvaknuté např. kancelářskými svorkami a dále nechat doschnout dle instukcí na lepidle. Zde použité schne relativně rychle a dobře drží.


-

Hotový přívěsek pomocí spojovacího kroužku zavěsíme na šňůrku nebo řetízek. Kroužek, jak víte z minula, nerozevíráme, ale mírně vyhneme do strany a po navlečení potřebných komponent zpět uzavřeme.

. .

A už zbývá jen se pochválit a hrdě nosit novou ozdobu.Asi netřeba nijak zvlášť probírat, že do lůžka lze použít nejrůznější typy výšivek, nebo opravdu pěkný kousek látky, stejně jako úplně jednoduše zkrátka vlepit kabošon správného rozměru. Jistě si také vzpomenete na svá školní léta, kdy jsme na lžíci zalévali lístky pryskyřicí nebo co to vlastně tenkrát bylo. I dnes se můžeme vrátit do svých školních let, jen máme navíc krásná lůžka i vše ostatní pro výrobu pěkného šperku.


Vylisovaný kousek přírody nejdříve vyzkoušíme a pomůžeme mu do potřebného tvaru a rozměru.

.

Do lůžka trochou lepidla přilepíme vhodný podklad (zde oválek ze čtvrtky) po zaschnutí na něj opět kapkou lepidla přichytíme vylisovaný lístek nebo kvítek. Necháme alespoň do druhého dne řádně proschnout.

. .

V tuto chvíli nastává nejkritičtější okamžik. Myslím, že nejvhodnější by bylo lůžko zalít křišťálovou pryskyřicí, která se ale zatím v mé výbavě nenachází, takže ani nemám vyzkoušeno. Naštěstí si umíme poradit a možností je dost. Buď vlepit čirý skleněný kabošon:
. .

Nebo - celá řada lepidel a laků po zaschnutí zprůhlední a vytvoří potřebnou ochrannou vrstvu, chtěla jsem použít zprůhledňující window color, ale nakonec jsem použila lak ze svých decoupage časů. Prakticky vždy ale budeme muset pár dní vydržet než opravdu důkladně proschne, což má své výhody nebo nevýhody - podle Vašeho vkusu a výslekem se buď necháte překvapit nebo materiál předem vyzkoušejte.

. .

Jak totiž lak schne několik dní, spíše týden, může list nebo i lůžko pustit trochu barvy. Není-li jí moc, vznikne nádherná patina, kterou byste úmyslně vytvářeli jen těžko. Jste-li osoba spíše romantická a vintage, oceníte lehce zastřený šperk se vzpomínkami na letní procházku, který Vás bude hřát svojí jedinečností a nemoderností. Můj je úžasný, bohužel ale absolutně nefotogenický a stále hází matoucí odlesky a odstíny. Zkrátka vyzkoušejte.

Jste-li z těch, kteří naopak mají rádi čisté linie, svěží, moderní a minimalistické šperky, určitě si u Stoklasů vyberete nebo navlečením jednoho korálku na vlasec ušetříte spoustu práce, což jistě všechny vyšívačky potvrdí.

Děkuji Vám za návštěvu a shlédnutí návodu a doufám, že Vám bude inspirací pro vlastní krásné tvoření.

A teď ještě výsledky losování z minulé soutěže. Děkuji všem statečným za jejich odpovědi a náušnice z návodu si může vybrat:

1. Zuzana s půjčenou herdulí
2. Zuzka Birma
3. Máculka

Výherkyním blahopřeji a prosím, aby se mi ozvaly přes zprávu autorovi v levém sloupci dole. Děkuji.


Posvátná Birma

2. října 2015 v 17:17 Bydlení
S kamarádkou Zuzkou se známe spoustu let a řadu let už u ní také obdivuji nádherného domácího mazlíka - kočičku Birmu. Vlastně kočičky, protože časem jich Zuzka pořídila víc a dnes má dokonce vlastní chovatelskou stanici TenderPaws. A protože se o své miláčky výborně stará, dočkala se před pár dny prvních vlastních koťátek. Oficiální fotografování je teprve čeká, ale tady se můžeme pokochat už dnes:
Birmy u nás zatím nejsou příliš rozšířené plemeno, tak si dovolím citovat Zuzčino bližší info:

Birmy jsou klidné, vyrovnané a přátelské kočky. Jsou skvělými společnicemi celé rodině. Výborně vycházejí s dětmi i dalšími zvířaty. Jsou pohodové kamarádky. Milují mazlení, hlazení i nošení na rukou. Mají tichý hlásek, nemňoukají hlasitě. Mají rády lidskou společnost, hry i zkoumání. Téměř nikdy nevystrkují drápky, naopak pokud jim něco hrozí, raději se stáhnou do pozadí. Nemají tendence ničit prostředí, ve kterém žijí. Mají rády aktivní, spíše logickou hru, přesto také vyhledávají svůj klid a vyhlížejí aristokraticky.

A přidávám také její obrázky větších krasavic:
Kdybyste uvažovali, že je tohle správná kočička pro Vás, budou koťátka k dispozici začátkem prosince. Bližší informace Vám ochotně podá přímo Zuzka, kontakty má uvedeny na stránkách TenderPaws.

A já se pro dnešek loučím malou anketou, přístupnou po rozkliknutí celého článku.