Září 2015

Stop igelitkám

20. září 2015 v 23:07 Společné projekty
V létě jsme s Ajkou zveřejnily výzvu k akci Stop igelitkám. Běžela souběžně na Fleru i mezi blogerkami a návštěvnicemi blogů a nyní jsme připravily přehled jejích výsledků. Resp. tašky ušité v rámci Fleru jste si již mohli prohlédnout v Ajčině blogu ZDE a nyní tedy přehled blogových tašek vyrobených pro odlehčení naší Zemi. Děkujeme všem švadlenkám a háčkařkám, které jste se zapojily - vznikla spousta krásných kousků nejrůznějších typů, které Vám nebo Vámi obdarovaným budou jistě dlouho a dobře sloužit.

PS: pokud jste ještě někdo šil a nejste uveden v přehledu, stále je možno ho doplnit. Jen se mi ozvěte. Stejně tak, jestli máte vlastní blog a není Vaše přezdívka proklikávací. Díky.

Ajka


Světluška


Jarka EfJitka


Hana H.Ž.- tvorbaLenka Trun


Jiřina JOYJOY


Petra FialkaMarie MaKra ChrpinkaJarmila U Fortny


Hanka MiksulkaMartina MartaB


Zdenka


Jana JanaVi


Jindra Nina


Bára Tulipán


Markéta Kerachne


Lída Plyšok


Janka Mé radostiPavla Tel.


KřížulkaJana Konjanana
Soutěžíme!!

14. září 2015 v 1:03 Tvoření se Stoklasou
Přeji - no vlastně pěkný a šťastný podzim. Ve spolupráci s eshopem jsme pro Vás připravili už dva moc pěkné projekty včetně podrobného návodu a pro třetí jsem z jejich super zásob všemožných tvořivých nezbytností vybrala materiál bižuterní. Dáme si tentokrát návod na výrobu náušnic - jak úplně jednoduchých pro začátečníky, tak maličko pracnějších pro hračičky.

A abychom si podzim trochu zpestřili, rozhodla jsem se, že si dáme soutěž právě o náušnice z návodu plus pro prvního vylosovaného navíc malé překvapení:


Do soutěže se můžete zapojit zanecháním komentáře pod tímto článkem, kde Vás poprosím o dvě malé odpovědi na zvědavé otázky:

1. Jaký výrobek byste rádi zkusili, ale nevíte, jak na něj?
2. Jaké technice tvoření se nejraději věnujete?

Svojí šanci na výhru můžete navíc zvýšit zveřejněním pozvánky k soutěži s použitím úvodní fotografie a odkazem na článek na svých stránkách/blogu/FB. Do losování tedy budete zařazeni jednou za komentář s odpověďmi a podruhé za pozvánku (zanechte prosím odkaz k sobě při vkládání komentáře). Uzávěrka je 15.10.2015 o půlnoci a losovat budu s dcerkami záhy po tomto datu. Abychom nepsali veřejně své kontakty, mrkněte prosím v polovině října na vyhlášení. Výherci budou celkem tři, a protože ne každý má rád výrazné šperky, vybere si první, jaké mu vyhovují, druhý bude vybírat ze dvou a třetí obdrží poslední volné.

A jelikož jsme tu samé šikovné blogerky a návštěvnice, dáme se samozřejmě do práce. Podle typu náušnic vybírejte vždy příslušný materiál, ale celkem bylo tentokrát užito:

- ketlovací nýt 30mm a 40mm

- kaplíky 7mm a nádherné 9mm

- bižu ramínko


- kleště ketlovací, menší ploché a štípací

- pro jistotu pilník


ZÁKLADY KETLOVÁNÍ

Pokud jste ketlování ještě nezkoušeli, dáme si zahřívací kolo. Neobejdeme se přitom bez ketlovacích kleští - mají kulaté kónické čelisti, na nichž ohýbáme jehly a nýty. Je dobré mít při ruce i kleště štípací a menší s plochými čelistmi (nejlépe bez vroubků) a také pilník pro ev. začištění po odštípnutí příliš dlouhého drátku.

Na úplně jednoduché náušnice potřebujem náušnicové háčky, ketlovací nýt a korálek. Délku nýtu určíme podle velikosti korálku plus 8 - 10mm na vytvoření očka.


Korálek navlékneme na nýt.


a přečnívající drát ohneme pomocí ketlovacích kleští do pravého úhlu. Poté jimi uchopíme drát těsně před jeho koncem a začneme jakoby namotávat na špičku kleští - ne přímo na špičku, využíváme kónického tvaru k regulaci velikosti očka. "Namotáváme" do protisměru než jsme ohýbali pravý úhel.


Díky tomu dostaneme pěkné kulaté očko. Obětujte pár nýtků na trénink, očka se zpočátku kroutí všelijak, dělají nejrůznější šišojdy, kapky, nebo dokonce hranáče. Snažte se mít očko pěkně kulaté. Pamatujte přitom, že čím více budete rovnat stále tentýž, tím bude křehčí a tím spíš se dílo nepovede. Něco málo úprav samozřejmě snese, ale ne příliš.


V této fázi si nechte očko maličko pootevřené, navlékněte na něj afroháček a až s ním řádně uzavřete. Dostanete-li se do bodu, kde byste měli navazovat dvě hotová kulatá očka na sebe, neotvírejte je rozevřením, ale lehce do boku. Při rovnání bočního vychýlení si očko lépe zachovává svůj kulatý tvar.


Základní teroii bychom měli, stejně jako decentní šperk.

A už jen s tímto absolutním minimem si vystačíte na nespočet různých variant, kde na nýt navlékáte jeden nebo více korálků, s kaplíkem dole nebo i nahoře, z různě velkých a tvarovaných korálků můžete poskládat cokoli se Vám líbí. Možností je stejně jako dostupného materiálu opravdu hodně.


A kdo je opravdu hračička a rád si vyhraje s drobotinou, může se pustit do dnešních třetích:Nejdříve uštípeneme 12cm šperkařského drátku a přehneme v polovině. Na jeden konec navlékneme rokajl a srovnáme ho do středu.


Pak na oba konce navlékneme kaplík, jeden korálek cloisonne a ještě jeden rokajl. Za drátek pevně zatáhněte - jednak pro kontrolu, jestli spodní rokajl dobře drží a neprojede skrz kaplík (v použité kombinaci ne) a jednak se do sebe pěkně zaklesnou.


Poté drátky opět rozdělíme a na oba konce navlékneme po 10 rokajlech, následuje jeden rokajl na oba konce, aby nám je spojil


a za ním opět pokračujeme 10 rokajlů na každý z drátků. A můžeme si přidat i spojovací rokajl.


Aby se nám očka mezi drátky pěkně tvarovala, použijeme např. obyčejnou tužku - a to kdykoliv bude potřeba jak při výrobě, tak následně při nošení.


Když je vše na svých místech, oba drátky mezi palcem a ukazováčkem přetočíme, aby se nám stočily trochu jako lano, ale příliš drátek nemordujeme.


Na nyní již spojený dvojitý drátek navlékneme další rokajly, aby na stočené části byly celkem 3.
Polotovar pak zbývajícím drátkem přichytíme ke střednímu očku bižuterního ramínka. Provlékmene očkem a obtočíme kolem sebe. Lepší by bylo konec zasunout zpět do korálků, ale zrovna tady používáme tak malý rokajl, že se dovnitř již nevejde. Drátek utáhněte dost pevně, aby "neplandal" kolem, ale přesto opatrně, abyste ho zas neukroutili, přeci jen je jemný. Zbývá-li ho hodně, zbytek uštípneme.


A budeme pokračovat s drátkem 10cm - najdeme si jeho střed a jím 2x obtočíme drátek prvního dílu mezi 5. a 6. rokajlem. Rozdělíme si ho a na vnější navlékneme 10 rokajlů, na vnitřní 5 a následuje 1 spojovací rokajl.


Dále na vnitřní opět navlékneme 5 rokajlů a jako dole i zde 2x omotáme drátek mezi 5. a 6. rokajlem ve středové části. Následuje zas 5 rokajlů na vnitřním a 10 na vnějším drátku,


po nichž oba konce spleteme dohromady jako v prvním případě. Na spojené drátky navlékneme ještě 5 rokajlů a přichytíme do očka na ramínku.


Zbývá úplně stejným způsobem dokončit druhou stranu a pochopitelně druhou náušnici.


Nakonec obě ramínka pověsíme na afroháčky. Jak jsme si říkali na začátku - očko afroháčku mírně vykloníme do boku, navlékneme ramínko a vrátíme zpět na své místo.


Použití bižuterního drátku dává náušnicím jistou flexibilitu. Je dost pevný, aby držely v nejrůznějších tvarech, ale přesto je dost poddajný, aby se tvar dal kdykoli srovnat. V našem případě jednotlivá oka čas od času srovnáme vsunutím tužky, příp. můžeme celou síť lehce prohnout, nebo ji udělat větší a mírně ji zvlnit. Stále však platí opatrnost při manipulaci, nechtějme po drátku 0,3mm silném, aby si nechal líbit úplně cokoliv.

Závěrem už snad jen pár obecných rad k bižuterii - NEMÁ stejné vlastnosti jako drahé kovy. To sice každý ví, ale přesto raději upozorňuji:

- uchovávat ve tmě, nebo alespoň na tmavším místě
- chránit před vodou a jinými tekutinami včetně např. parfému
- na spaní odkládat na bezpečné místo
- uchovávat jednotlivě zavěšené, nikoli nahromaděné v krabičce

Nu, pro dnešek máme hotovo, přeji hodně štěstí, pokud se zapojíte do soutěže a snad ještě více, pokud se pustíte do práce. Rovnou prozrazuji, že již dorazil od Stoklasů nový úžasný materiál na příští projekt, takže doufám, že se tu za měsíc sejdeme zase v hojném počtu. Krásné tvoření!