Srpen 2015

Romantická pokladnička

11. srpna 2015 v 9:58 Tvoření se Stoklasou
Přeji krásný den a přináším další návod vzniknuvší ve spolupráci s e-shopem , kde jsem tentokrát vybrala materiál veskrze romantický a díky němu vznikly dvě pokladničky - schovky na poklady pro romantické duše jakéhokoliv věku.Práce je opět jednodušší než se zdá, a tak se s námi můžete pustit do díla. Sklenice se dají použít v podstatě jakékoliv - menší či větší, zavařovačky od okurek, pěkně tvarované od nějaké dobroty, nebo třeba klasické Ikea s nasazovacím víčkem. Další materiál vybírejte podle svých oblíbených barev zkrátka tak, aby k sobě vše ladilo.

- sklenice s víčkem (šroubovacím nebo vyšším nasazovacím)

- atlasové stuhy 6mm - min. jednu - dvě na květy a jednu na listy

- našívačí růžičky - v jedné nebo dvou barvách


- bavlněná látka jednobarevná nebo s jemným vzorkem

- vatelín, PES kuličky nebo v nejhorším případě vata
- kousek kartonu
- lepidlo

- kanavný pás - podle výšky sklenice, zde je 70mm

- krajka nebo prýmek
.... k dotazu z FB: Tato konkrétní není háčkovaná, je koupená paličkovaná 3cm vysoká. Na háčkovanou dojde v některém z dalších projektů.


Začneme změřením průměru víčka (zde 9cm), k jeho poloměru přičteme 2cm na vytvoření "bubliny" (u menšího víčka nebo pro nižší stačí 1cm) a na látku si kružítkem narýsujeme kružnici (zde Ø 13cm). Necháme si zapíchnutý bodec v látce a poloměr zvětšíme o další 2cm na zahnutí látky a narýsujeme ještě jednu kružnici (zde Ø 17cm). Látku poté vystřihneme ještě o cca 1cm dále za větší kružnicí. Zůstane nám tak pracovní přídavek, u nějž nevadí částečné vytřepení, protože ho po dokončení zdobení odstřihneme.

U vzorované látky máme kreslení víceméně hotovo, u jednobarevné můžeme přidat síť čar 2cm od sebe a tu vyšít zadním stehem nepříliš nápadnou bavlnkou. Síť pod květinami vypadá velmi pěkně, ať je do ní vyšíváte pravidelně s využitím jejích okýnek nebo nepravidelně jako když kvete pnoucí růže na treláži.

Vyšíváme výhradně ve vnitřním kruhu, pouze mřížku vyšijeme cca do poloviny mezikruží, aby nám po dokončení vedla po celé viditelné ploše čistá bez přechodů od čáry k čáře.V dalším postupu doporučuji nejdříve vyšít stužkové růžičky, pak našít plastové, pak ke všem lístky a nakonec doplnit tu a tam perličkami. Jednotlivé ozdoby rozmísťujte dle svého citu a vkusu. Využít můžete celou plochu vnitřního kruhu, ale ne úplně do kraje.

A teď už k samotnému vyšívání stužkových růžiček. Postupů je povícero, pro tentokrát vybírám ten snad nejjednodušší - a sice provlékání stužky připravenou "mřížkou". Nejprve si obyč. tužkou lehce předkreslete v ploše několik asi 1cm koleček s vyznačeným středem. Do nich připravte osnovu z pěti vláken - ani moc utaženou, ani moc volnou a na rubu zajistěte konce dvoj-trojitým uzlem. Osnovu dělám z vyšívací bavlnky, nejlepší je v barvě budoucího kvítku.


Navlékneme stuhu do jehly - ideálně by měla být max 30cm dlouhá, protože provlékání látkou jejímu vzhledu příliš nesvědčí, ale nechávám až cca 50cm, což ještě snese. Protože bude pod výšivkou měkká vycpávka, klidně na jejím konci uděláme klasický uzlík a z rubu ji vytáhneme na líc těsně u středu osnovy. A zcela jednoduše provlékáme jako při pletení košíku jednou nad osnovní přízí a jednou pod ní. Stuhu neustále rovnáme lícem nahoru, u středu více utahujeme a jak květ roste, necháváme mírně povolenější. Provlékáme tak dlouho, až osnovu zcela zaplníme a květ se nám líbí - otoček je to překvapivě celkem dost. Krajní okvětní plátky jsou nejvolnější, ale jen tak, aby květ lehce obepínaly.Když je květ hotový, jehlu se stužkou vždy zapichujeme jakoby pod kvítek, aby se ukončení schovalo. Stejně tak když střídáme barvy a vypichujeme z rubu na líc novou stužku, také ji vedeme zpod vyšité části.
S barevností květu si pohrajte, jak se Vám líbí, může být jednobarevný, může mít světlejší nebo naopak tmavší střed, nebo i kontrastní mezipruh, případně decentnější střídání tón v tónu.


Lístky jsou vyšity banálním vyvedením stužky na líc a o kousíček vedle stažením dolů. Nahoře ponechte malou kličku srovnanou lícem nahoru. Důležité je vést ji zase zpod kvítku. Aby byla zajištěná, když vedete stuhu na rubu od místa k místu a vypichujete ji na líc nebo dolů na rub, propíchněte ji samotnou, aby vedla skrz sebe samu. Na pomoc s protahováním skrz víc vrstev si klidně vezměte kleštičky.Na závěr zdobení našijeme perličky, buď přímo na látku nebo na kousek stužky v barvě lístků. Korálek srovnáme, aby průvlek vedl ze strany na stranu a ne shora dolů, aby nám nekazil celkový dojem.


Když máme hotovou výšivku, připravíme vycpávku. Z vatelínu (dvojitého) vystřihneme jedno kolečko v rozměru odpovídajícím víčku a druhé kolečko zvětšené o 1-2cm - stejně, jako jsme připočítávali na začátku při rýsování kružnic na látku. Obě tato kolečka na sebe našijeme, větší po obvodu lehce řasíme. Necháme volné asi 1/4 kolečka a tímto otvorem naplníme buď stříhaným vatelínem nebo PES kuličkami.


Když je vycpávka tak akorát, došijeme zbytek kruhu a měli bychom dostat pěknou téměř polokouli.


Dílu s výšivkou nyní odstřihneme pracovní přídavek a po obvodu obšijeme většími stehy. Oba konce nitě necháme delší a volné.


Podle víčka vystřihneme nebo vyřízneme ještě kolečko z pevnějšího kartonu. Máte-li víčko s ouškem, tak samozřejmě plus otvor na něj. A sestavíme vše dohromady - na karton přiložíme vatelínovou výplň a na ni srovnáme výšivku, kterou pak vespod stáhneme za volné konce nití. Stáhneme dostatečně pevně, překontrolujem na lícu a ev. urovnáme sklady látky a zajistíme dvěma, třemi uzly.


Podle mě parádní kousek Mrkající.


A teď potřeme celou plochu víčka + navíc spodní okraj připravené čepice vhodným lepidlem /dávám Herkules. Řádně přitlačíme zejména při krajích a buď zatížíme, nebo třeba zasponkujeme a necháme řádně zaschnout, nejlépe přes noc.


Když vršek na víčku bezpečně drží, přilepíme po obvodu prýmek nebo krajku. Řiďte se přitom výškou bočnice víčka - krajka musí překrýt celou jeho výšku + škvíru mezi ním a zdobeným vrškem, takže je třeba, aby byla dostatečně vysoká.


Lepte postupně, začněte odprostřed a postupně natírejte bok lepidlem a přikládejte krajku. Jeden konec přilepíme celý rovnou, druhý kousek zahneme a překryjeme jím první nezačištěný.


Krajku můžete mírně napnout nebo lepit volněji, aby i vrchní (nebo spodní - jak se Vám líbí) oblouček navazoval a jeho linie plynule přecházela z jednoho konce na druhý.


Víčko máme hotové a samo o sobě nadělá dost parády. Komu je jí málo, pokračuje v další práci.Na řadu přichází kanavný pás. Teoreticky ani nemusí být zdobený, sám o sobě vypadá pěkně. Délku ustřihneme podle obvodu sklenice plus 3-4cm na zakončení. Pokud se nudíte, nepořizujte si medvídka mývala, ale vytáhněte např. zprostřed pásu čtyři vlákna (pás je tužší a dobře drží pohromadě, takže vytahujte okýnko za okýnkem vlákna po milimetrech a po cca dvou třech cm odstřihávejte volné konce).


Čtyři vlákna by měla vytvořit dostatečný prostor pro 6mm stužku - raději zkontrolujte - a tu pak provlékněte např. jedno vlákno nahoře, tři dole. Oba konce na bocích necháme zatím maličko delší a volné.


Dál nazdobíme např. dalšími růžičkami, křížkovou výšivkou nebo jakkoli jinak, zkrátka tak, abyste se na výsledek rádi dívali při používání sklenky.Když máme dozdobeno, čeká nás poslední kousek práce, abychom se skrz sklenici nedívali na rub výšivky. Vezmeme bavlněnou látku (ideálně stejnou jako na kloboučku) a připravíme pruh o rozměru obvodu sklenice x výška kanavného pásu bez 1cm. Na dlouhých stranách pak přidáme nahoře i dole 1cm a na bocích 1 - 1,5cm.


Na dlouhých stranách zažehlíme 1cm přídavek dolů.


A prošijeme jej na šířku celé patky. Kanavnému pásu oentlujeme krátké strany.


Následně sešijeme kanavný pás i bavlněný pruh v dráze označující rozměr obvodu sklenice a šev rozžehlíme do stran. Kanavný pás přetočíme na líc a sesadíme oba pruhy do sebe. Zvenku máme líc kanavného pásu, uvnitř líc bavlněné látky. Švy nedávejte na sebe, ať netvoří bouli, spíš švovými přídavky vedle sebe.


Daly by se ještě sešít dohromady, ale není to nezbytné. Tím, že jsme šili kanavný pás na rozměr obvodu sklenice a ještě má uvnitř bavlněný pruh a dvoje švy, bude na sklenici pasovat poměrně těsně a bude pěkně držet sebe i vnitřek. Jen ho na sklenici pěkně nasoukejte.


Na závěr nezbývá než popřát Vám příjemné vybírání materiálu a ještě příjemnější vyšívání a pak už jen dlouhé a spokojené užívání vlastního díla třeba v šicím nebo korálkovacím koutku. Děkuji Vám za přečtení a těším se na příště.

PS: Do jednoho z dalších návodů budeme potřebovat vylisované drobné kvítky a lístky, hodí se i nějaké to stéblo trávy, doporučuji tedy vyrazit do přírody, dokud ještě něco roste a kvete a včas se zásobit. Vybírejte opravdu malá kvítka max. velikosti sedmikrásky. Doma je dejte mezi čisté listy papíru a zatěžkejte knížkami - klidně na čas položte pár knížek v knihovně na ležato a nechejte je, dokud nepřijde čas.


Stop igelitkám

5. srpna 2015 v 8:45 Společné projekty
obrázek: Pinterest

Prosím všechny přihlášené i nepřihlášené, kdo se zapojili nebo se ještě mohou zapojit do akce Stop igelitkám - pomalu dokončujte své tašky a jejich focení a fotky prosím do konce příštího týdne odešlete na mail poliotka@volny.cz a do předmětu prosím uveďte Stop igelitkám.
Chystáme s Ajkou článek s přehledem naší šikovnosti a dobrých skutků pro naši Zem a bylo by fajn, ať je nás tam dost. Samozřejmě přidejte i odkaz k sobě na blog, ať ho můžem k obrázkům doplnit.