Náhrdelník se Stoklasou

21. července 2015 v 12:26 |  Tvoření se Stoklasou
Přeji krásný den a vítám dnes u speciálního článku. K mé velké radosti jsme navázali spolupráci s e-shopem , z níž vznikl neobyčejný šperk a také podrobný návod pro všechny více i méně odvážné, kteří by se do něho chtěli rovněž pustit.
Splnila jsem si tak další z řady snů a překonala další pomyslnou metu tvoření, k čemuž lákám i Vás. Velkou výhodou šperku je jeho poměrně dobrá variabilita, protože práci lze ukončit v několika různých etapách podle toho, jak výrazný Vám vyhovuje a na jaký si troufnete. Také barevnost je naprosto ve Vaší režii, a tak stejně dobře můžete být královnou ledovou, nebeskou, srdcovou, lesní či jaká je Vám blízká.

Představuji náhrdelník Královna nočních elfů:Také představuji noční Princezny, které Vám ušetří více či méně práce:
Ačkoli náhrdelník může vypadat jako vyšší dívčí a práce je na něm přeci jen dost, není nijak zvlášť složitá. Postačí Vám trochu (více) trpělivosti a něco materiálu:

- 83ks (cca 22g) ohňovky 8mm

- nymo nit, nebo jiná pevná nit
- kousek plsti
- karabinka (+ spojovací kroužek) nebo tenká či kulatá stuha


Začneme sametkou - nejlépe si změřte krk, který bude šperk zdobit, připočtěte rezervu 2cm a v této délce ustřihněte dva pásky sametky. Najděte střed a vč. něj si označte 15 bodů 1,5cm od sebe (např. pomocí špendlíků, nejlépe když zarovnáte na střed pravítko na 11cm - korálky tak vyjdou od 0 do 22cm). Konce necháme zatím volné.Navlékneme nit a dáme se do přišívání - v prvních třech bodech přišijeme rokajl 4mm, pak 11x ohňovku 8mm a ve zbývajících třech bodech opět rokajl 4mm. Korálky mezi obě sametky buď můžeme přišívat jednotlivě, nebo myslím ničemu nevadí, vedeme-li nit od jednoho k druhému. Šijeme přitom jakoby nit tvořila cimbuří hradu, vede horem, pak skrz korálek dolů, k dalšímu podél spodní sametky a skrz další zas nahoru a tak dále až do konce. U posledního korálku zapošijeme a pokračujeme zpět v opačném směru. Kde napoprvé vedla nit spodem, tam jde vrchem, skrz korálek dolů a při spodní sametce k dalšímu. U posledního zapošijeme a raději zajistíme pevným dvojitým uzlíkem.Nyní zastřihneme konce sametky, aby její délka odpovídala obvodu krku (spíš maličko méně např. o 1cm). Budete-li dělat zapínání na karabinku, nezapomeňte, že se celek prodlouží ještě o její délku + délku spojovacího kroužku, takže raději změřit a ev. sametku ještě o nějaký milimetr zakrátit. Její konce spolu s lepidlem (používám textilní) zasuneme do koncovek. Vyhrajte si s tím, ať jsou konce řádně uvnitř a zafixované - můžete si pomoci např. slabší jehlicí apod.První - nejdecentnější varianta je hotová :-)


Kdo bude pokračovat dále - vezme nyní kousek filcu v barvě odpovídající použitému materiálu. Obkreslíme nebo rovnou obstřihneme jeden dílek přesně podle kabošonu a jeden necháme o něco větší - ten použijeme právě teď. Kabošon na něj přilepíme a necháme řádně zaschnout.


Poté si vezmeme rokajl 2mm, navlékneme nymo nit na tenkou jehlu a kabošon obšijeme. Šijeme klasickým zadním stehem, kdy navlékneme 2 rokajly, spodem látky se vrátíme a oba prošijeme znovu, navlékneme další dva rokajly a opět se spodem filcu vrátíme pod ně zpět - nyní pokračujeme stále dokola těsně podél kabošonu - vždy se vracíme, prošíváme dva již přišité rokajly a dva nové navlékáme.


Při uzavření kruhu prošijeme i první rokajl a na spodu zapošijeme. Nit nestřiháme, ale pokračujeme stejným způsobem druhou řadu, kterou posadíme na linii mezi kabošon a první řadu rokajlů. Jehlu přitom vedeme právě touto linií.Teď doporučuji rozmyslet, jestli chcete do šperku zakomponovat lístečky. Já jsem za ně ráda a moc se mi líbí, ale nemusí každému a pravda je, že Vás mohou pozlobit a neposedně se otáčet, kam nemají. Rozhodnete-li se, že je dávat nebudete, můžete, ale nemusíte na kabošonu dělat následující přísvěsky a v dalším postupu lístky zkrátka vynechejte.

Pokud se rozhodnete pro lístky, navlékněte novou nit (případně po zauzlování pokračujte toutéž), najděte střed dolní hrany kabošonu, od něj odpočítejte čtyři rokajly a mezi čtvrtým a pátým od středu provlékněte nit zdola nahoru. Navlékněte tři rokajly 2mm, středně světlý lístek a zpět skrz tři rokajly do filcu, kde udělejte ještě jednu otočku mezi čtvrtým a pátým rokajlem v původním obšití kabošonu (tím bude přívěsek viset jakoby z nich a ne zpod nich).


Na rubu zapošijte a bez stříhání nitě pokračujte stejně ve středu a mezi čtvrtým a pátým rokajlem na druhé straně. Poté nit na rubu řádně zajistěte na uzlíky.


Nyní filc zastřihněte podél kabošonu, aby mu zbyl švový přídavek max 1cm, spíš trochu méně.


Tento přídavek prošijte většími stehy okolo celého kabošonu, nechejte si volné delší konce nitě a jejich pomocí stáhněte přečnívající filc dozadu - neutahujte moc, aby se Vám lemovací rokajly také neschovaly dozadu, ale dost, aby se tam schoval filc. Jak bude staženo, zauzlujte nit, aby se nepovolila.Někdy se podkladová látka obstříhává, ale nám se vzadu hodí plocha, jíž můžeme bez obavu užívat k prošívání, začátkům a koncům nití a začistíme ji až po skončení práce.


Hotový přívěsek teď přichytíme k sametce - pod levého a pravého souseda středového korálku - navlékneme novou nit, uzlíkem zajistíme v horní části filcu pod kabošonem, navlékneme 3 ohňovky 8mm, dvakrát prošijeme pevným lemem sametky a skrz ohňovky se vrátíme dolů - zde opět uděláme "kolečko" mezi rokajly, aby nám ohňovka sedla pěkně na ně, zapošijeme na rubu a stejně přichytíme druhou stranu.


Na závěr na rubu opět zajistíme pomocí uzlíků. No a líbí-li se Vám druhá varianta "Princezny", čeká Vás již jen začištění rubové strany a je hotovo.


My náročnější pokračujeme dál. Opět navlékneme nit - můžeme maličko delší a uzlíky jí zajistíme v polovině kabošonu na pravém boku, samozřejmě zespodu ve filcu. Dále už je vše víceméně zřejmé z obrázků, ale raději i píšu. Navlékneme tedy 5 ohňovek 8mm, 1 rokajl 2mm, nejtmavší lístek, zpět skrz rokajl a 1 další ohňovku 8mm. Nyní až do konce stále platí, že přiměřeně utahujeme, hlídáme si, abychom neměli korálky na niti ani příliš volné, ani utažené, že by pnuly.


Zapošijeme v lemu sametky pod druhým korálkem od středu a vrátíme se skrze ohňovky až k filcu.


Tam uděláme staré známé kolečko mezi rokajly lemujícími kabošon. Protáhneme nit skrz dvě ohňovky a můžeme ji prošít skrz sebe samu.


Mezi druhou a třetí ohňovkou budeme mít první z několika "křižovatek" - míst, kde napojujeme více pramenů. V každé "křižovatce" navlékneme 1 rokajl 2mm, aby nám skryl křížící se nitě. Pokračujeme 6 ohňovkami 8mm, známá odbočka rokajl tmavý lístek rokajl a ještě 1 ohňovka 8mm. Zapošijeme ob jeden korálek do lemu sametky a vrátíme se skrz 4 ohňovky zpět.


Jsme v bodě druhé křižovatky, takže opět můžeme prošít nit skrz sebe samu a navlékneme krycí rokajl 2mm. Pokračujeme 4 ohňovky 8mm, rokajl-tmavý lístek-zpět rokajlem, 2 ohňovky, rokajl-tmavý lístek-zpět rokajlem, a jednu ohňovku. Zapošijeme zas ob jeden korálek - pod prostřední rokajl v sametkách.


Vím, že už se zase opakuji, ale uděláte-li totéž na druhé straně, máte hotovou třetí z Princezen.


A kdo má rád výraznější šperky, už vlastně všechno umí a podle obrázků zkrátka došije zbývající část. Začne tím, že se po zapošití pod prostředním rokajlem v sametce vrátí zpět skrz 5 ohňovek a vytvoří další křižovatku prošitím nitě a navlečením rokajlu 2mm. Teď vyrobíme první z pěti černých ověsů, které jsou vždy stejné - 2 ohňovky 10mm, 1 ohňovka 14mm, 1 rokajl 2mm (jsou-li nepravidelné, vyberte větší kousek) a zpět ohňovkami až ke křitovatce a v ní ještě skrz krycí rokajl.


Pokračujeme skrz dvě ohňovky do nejbližší křižovatky vlevo a zde ještě skrz krycí rokajl. Pak navlékneme 3 ohňovky, 1 rokajl-světlý lístek, skrz rokajl zpět, 1 ohňovka - černý ověs - 2 ohňovky a 1 rokajl.


Pokračujeme 3 ohňovky, rokajl-středně tmavý lístek-zpět skrz rokajl a 1 ohňovka. Tuto část připojíme do naší vůbec první křižovatky tím, že nit provlékneme krycím rokajlem, přiměřeně utáhneme a můžeme ji prošít skrz sebe samu. Poté se vrátíme dolů skrz 4 ohňovky a malý rokajl.


Od něho navlékáme 2 ohňovky, rokajl-světlý lístek, 1 ohňovka, rokalj-světlý lístek, 1 ohňovka, 1 rokajl a z něho černý ověs, přičemž nit si vrátíme nahoru opět skrz rokajl.


Máme hotovou polovinu "sítě" a druhou šijeme podle první, jen pokračujeme směrem zdola nahoru.


Mimochodem - dojde-li Vám nit v místě, kde k novému napojení nemůžeme využít rubovou stranu kabošonu, zkrátka navažte novou a konce poté provlékněte několika korálky.


Pro jistotu pokračuji v popisu, ale sledujte při šití první polovinu a korálky navlékejte zrcadlově podle ní. Takže od rokajlu na vršku nejnižšího černého ověsu navlékáme - 1 oh., rokajl-světlý lístek, 1 oh., rokajl-světlý lístek, 2 oh., 1 rokajl, 3 oh., rokajl-střední lístek, 1 oh., 1 rokajl. Zde jsme si vytvořili jednu přípojku k budoucí křižovatce a vrátíme se zpět skrz 4 oh. a rokajl. Pokračujeme 2 oh., rokajl-černý ověs.


Dále 1 oh., rokaj-světlý lístek, 3 oh., 1 rokajl, 2 oh., 1 rokajl+ černý ověs.


Ověsem nahoru až do rokajlu a pak 2 oh., rokajl-tmavý lístek, 2 oh., rokajl-tmavý lístek, 1 oh. a jsme nahoře u sametky, přiměřeně utáhneme korálky na niti a zapošijeme ji pod středním 4mm rokajlem v sametce.


Od sametky se vraťte skrz korálky až k bodu dle fotografie.


Odtud navlékněte 3 oh., rokajl-tmavý lístek, 1 oh. a zapošijeme pod levou ohňovkou v sametkách. Vraťte se skrz 4 oh. až do rokajlu, navlékněte nové 3 oh. a přichází na řadu provlečení rokajlem, který zde čekal, že bude křižovatkou. Od něho pak opět nahoru 3 oh., rokajl-tmavý lístek, 1 oh. a zapošít do lemu sametky.


A zase se vrátíme do čekatelského rokajlu, který se právě dočkal své čtvrté odbočky, když od něho navlékneme poslední 2 ohňovky, které následně zapošijeme do filcu na rubu kabošonu.Máte? Můžete na sebe být hrdí! A jde se doladit pár drobností.


Protože se nám stažením filcu dozadu lemovací rokajly kolem kabošonu přeci jen lehce odsunuly vzad, můžeme (ale nemusíme) obšít ještě jednu řadu, jíž pokládáme na předchozí směrem blíže ke kabošonu a prošíváme víceméně skrze švy předchozích dvou řad.Když máme hotovo, nit zauzlujeme na rubu. Ten má své odpracováno a začistíme ho přilepením připraveného filcu ve tvaru kabošonu. Můžete přilepit třeba polovinu a po zaschnutí druhou. Okraje lehce zasouváme pod lemovací rokajly - pomáháme si třeba malou lžičkou a necháme řádně zaschnout.


Zrubu máme čisto.


Stačí už jen dodělat zapínání - buď praktické na karabinku (potřebujeme ale přesnější délku sametky podle krku a připevníme pomocí spojovacího kroužku), nebo na stužku, která nám přeci jen dává více možností nastavení - zejména tedy v přidávání rozměru.


Nevadí-li, že budete šperk oblékat "přes hlavu", můžete její konce decentně přizdobit, ať nám na zádech nevisí jen tak.A jsme definitivně v cíli. Věřím, že Vás neodradí délka návodu, práce není zdaleka tak složitá, jak vypadá napsaná a výsledek za ni určitě stojí. Budu velmi ráda, když mi zašlete obrázek svého náhrdelníku - ať už v kterékoliv jeho verzi a ráda jej zveřejním pod návodem - samozřejmě i s odkazem k Vám. Děkuji za pročtení návodu a držím palce.
 


Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 22. července 2015 v 8:32 | Reagovat

Sakryš, jseš hodně šikovná! Vypadá to moc krásně, tak secesně s tou kamejí....

2 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 22. července 2015 v 10:11 | Reagovat

Slávko, podle tvých návodů se dělá jedna radost, to už mám vyzkoušené ;-)  :-) , jsi šikulka je krásný :-)  :-)

3 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 22. července 2015 v 18:21 | Reagovat

Nádherné náhrdelníky :-)

4 umaculky umaculky | 25. července 2015 v 10:09 | Reagovat

Už jsem Ti jednou gratulovala ale musím znova, nejen náhrdelník ale i návod máš padádní :-)

5 Světluška 77 Světluška 77 | 5. srpna 2015 v 8:14 | Reagovat

Děkuju za parádní pochvaly, snažím se snažím, co mi síly stačí 8-). Chystám teď novej a zas se klube nějak dlouhej.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama