Zahradničení

31. května 2015 v 17:12 |  Zahrada
Po kratší pauze vítám u nového článku, dnes spíš reportáže z mých zahradnických pokusů. Jakožto tvor odjakživapanelákový sbírám svoje znalosti a hlavně zkušenosti různě. Už pár let se pokouším něco vypěstovat na balkóně a nedlouho také u malé horské chatičky, což mi ale dost často kazí srnky, zajíci a další strávníci. A protože mě zelené bláznění chytá rok od roku víc, založila jsem novou rubriku s poněkud nadneseným názvem Zahrada. Má být do jisté míry soukromým deníčkem, kam si budu chodit pro zapomenutá fakta v dalších sezónách a hlavně jako celý blog má být podporou pro podobně postižené amatéry - ničeho se nebojte - nejste v tom sami. I někdo další zkouší, co příroda zvládne a i jiným se zdaleka nedaří podle plánů Mrkající

Aby byly v úvodu nějaké hezčí obrázky, vkládám rozkvetlé fialky z nové sbírky. Dost dalších má poupata, takže by mělo být i dál, co fotit:Docela hezky se letos daší i jahodám, jež jsem vystrčila na permanentní průvan, dokonce vypadají, že se jim snad i líbí:

Letos jsem se také začala víc zajímat o kompostování. Jednoduchý a šikovný domácí kompost s žížalkami zatím úplně nebude můj šálek, tak prozatím sbírám bioodpad z domácnosti a vozím na nový kompost u chajdy. A mimoto se mi na webu moc líbila varianta zakopávání kuchyňských odřezků ovoce a zeleniny přímo do země pod záhony. Má mít dvojí efekt, jednak se jejich rozkladem uvolňuje teplo a jednak pochopitelně živiny pro nad nimi zasazené rostliny. Vyzkoušela jsem ho třeba v truhlících, kam putovaly nejdříve ředkvičky a po nich měly nastoupit rajčata.
Ředkvičkám se výživný domov zdá se líbil. Horší to bylo se zázvorem. Větší květináč byl připraven s podobným podložím, zázvor zpočátku vypadal spokojeně, až najednou začal podezřele moc růst. Dva šlahouny, tři, pět a nové přibývaly rostly a rostly, až bylo i mně jasné, že to nebudou zázvorové šlahouny

Zkušení se můžou zasmát, my zelenáči vyklopíme květináč, najdem původce a příští rok už pod kytky nebudem nastýlat bramborové slupky od nedělního oběda. Mimochodem brambory pěstuji zvlášť, ale vysoký truhlík na bohatou úrodu, kde už dávno měly pouštět svoje plodné kořeny ještě ani nebyl stlučen.

Další letošní pokus má své kořeny na Pinterestu pod heslem "regrow" - čili znovurůst, či tak podobně. Zkrátka opět vezmete kuchyňské odřezky a necháte je znovu vyrůst. Všude je plno obrázků, jako na první fotce. Zelenina poměrně ochotně pouští novou naději a věřím, že někdo se třeba i dočká slušných výsledků. Ve vodě se znovuoživila mrkev, dlouhá bílá ředkev, řapíkatý celer i větší kulaté bílé ředkvičky podle obchoďáku snad vodnice. Dá se podobně namnožit spousta dalších domácích zásob.

Řapíkatý celer se odporoučel, poněvadž minul svůj správný čas na cestu do zeminy. Dlouhá bílá ředkev ho následovala do kompostu a mrkev s vodnicemi putovaly do hlíny

Po čase vodnice usoudily, že jim bude lépe, coby hnojivu pro mrkve a rozložily se. Mrkev proti všem ostatním vzorně roste - ovšem spíše na semena než plody. Kdoví, třeba příští jaro budu sázet vlastní semínka

Dneska jsem konečně také navázala hráškům provázky, ať se mají kam šplhat, tak můžu ukázat jednu stranu mj. s pažitkou, petrželkou, oregánem, stévií a odkvétající srdcovkou

Srdcovka se hned svou první sezónu činila. Loni touhle dobou objevovala coby mládě svět na druhém konci republiky u Janky a letos hned krásně kvetla. Věděla jsem, že to je kytička pro mě.

A z balkónu ještě jedna krásně napěstovaná jiřinka. Jsem zvědavá, kam jí asi dám na zimu

Obrázky z chajdy začínám naším novým krmítkem, snad se tam bude ptáčkům líbit a snad není moc nízko, aby se tam náhodou nezalíbilo myším.

Neodpustím si fotku, jak tvořím záhonky. Kamkoliv se rozhodnu něco zasadit, je nejdřív třeba vytáhnout šutr

Jinak je ale hlína pěkná, kytičkám se daří, všechno je od loňska zase silnější, větší a přibývají i poupátka na pivoňkách i jablůňceNově jsem založila "babiččin záhonek" - už jsou tam mlaďoučké floxy, vrbina, chrpy a zatím nejsou vidět barevné lupiny. Bude tam ještě pár náprstníků, divizen a topolovek - prostě samé krásné vysoké a barevné kytičky. Doufám, že příští nebo aspoň přespříští rok už bude trochu odpovídat představě. Letos jsem ještě zasadila lichořeřišnice, které by měly dělat parádu než pokvetou dvouletky.


Na louce jsme dopoledne nasbírali čerstvé pampelišky a hned je naložili, ať se louhují do domácí sirup. Letos zkouším i šeříkový a v létě bude levandulový.Přidám ještě obrázky sousedů z nedaleké pastviny, malé kozičky tentokrát zmizely, ale foťáku taky neuniknou.


A na závěr přidávám ještě tip do eshopu , kam jsem zašla pro rady k zahrádkářství, ať jsem příští rok o něco chytřejší. Vybrala jsem prima knížku o eko zemědělství, takže až nám konečně padne losování, pořídíme usedlost s polnostmi a všechno půjde samo :-D.
 


Komentáře

1 Evina Evina | Web | 31. května 2015 v 18:37 | Reagovat

"Babiččina"zahrádka je nádherná myšlenka :-) Ještě tam asi budou pěkné orlíčky a hledíky...Zdravím,přeji zdar zahradničení :-)

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 31. května 2015 v 19:11 | Reagovat

Tak ta balkónová zahrádka je geniální. Taky jsem na sídlišti hýřila a naše lodžie  svítila barevností a květy do dálky. Zvlášť když začaly kvést slunečnice! Na co je šeříkový sirup? Já chci zkusit, pokud se dokopu do lesa smrkový. Ale díky tomu že mne nějak chytla radost z rytí a rvaní plevele tak to musím poslechnout a rýt a rvát jak o život a všechno ostatní, včetně focení musí stranou ;-)

3 Ajka Ajka | E-mail | Web | 1. června 2015 v 4:33 | Reagovat

Tééda .... ty jsi ale pilná zahradnice a hospodyňka ;-) Roste ti to jedna báseň ;-)

4 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 1. června 2015 v 11:48 | Reagovat

Pilná jako včelička

5 umaculky umaculky | 1. června 2015 v 14:35 | Reagovat

Koukám jak blázen na ty jahody... protože mě teprve kvetou :-) Na balkoně mi to jinak taky všechno jede jako o život ale co se týká pidizahrádky na chatě, tak je mi to nějaký divný, protože ač ji mám o cca 100m níž, takové listy rebarbory nemám ani omylem. Teda teď už nemám žádné, protože mladej mi to všechno, včetně krásně narostlých Divizen, posekal sekačkou :-) Tak uvidím, co kytičky na to :-) Jinak si Tě asi na podzm pozvu na založení nových záhonků. Osadím si je sama ale tu přípravu moc ráda nechám někomu jinému :-D

6 Zdenka Zdenka | E-mail | Web | 2. června 2015 v 16:52 | Reagovat

Teda opravdu moc pěkně zahradničíš :-D  :-D

7 L. L. | Web | 3. června 2015 v 11:58 | Reagovat

chutné ředkvičky :D :)

8 Světluška 77 Světluška 77 | 4. června 2015 v 20:11 | Reagovat

[1]: Ahoj Evi, ráda tě vidím. Nejdřív jsem zvědavá, jestli mi vůbec něco vyroste, orlíčky by jí taky slušely.

[2]: Vendy, mě teda moc nekvete, ale jsem ráda, že naše holky ví, jaký je vytáhnout si ředkvičku z hlíny, jak chutná opravdická jahoda, rajčátko o bylinkách nemluvě. Šeřík by měl být na kdeco, přesně nevím. Chystám sirupovou reportáž, smrkovej je taky výbornej, jen chce přecedit přes plátno.

[3]: Alenko, jedna báseň ani moc ne, ale třeba se to teď zlepší, když už snad bude teplo.

[4]: Kosáčku, to se hezky poslouchá. Koukala jsem, jak ti pěkně rostou sbírky.

[5]: Mácul - a co teprve teď, už jsem měli první sklizeň a s kupovanýma se nedaj srovnat. Ale jen doma, na chajdě minule ještě ani nekvetly, tak to zhruba odpovídá, ty jsi někde mezi, takže v květu. Rebarbora asi posbírala sílu loni, když skoro nerostla a sekačkový hody mi dělá rodina taky. Ale letos si všechno oplocuju provázkem 8-) Jo a záhonky ti klidně pomůžu - sklízet :-D

[6]: Zdeni, hlavně, když to člověka baví, žejo. Pak se nám dílko zákonitě musí podařit - nebo se tím aspoň můžem utěšovat :-)

[7]: L. jj chutné byly moc, akorát jsme dneska dosklidili zbytek. Děkuji za návštěvu.

9 Helena Lišková Helena Lišková | E-mail | Web | 5. června 2015 v 10:26 | Reagovat

Jsi pilná zahradnice, tak hlavně ať se všemu daří. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama