Květen 2015

Zahradničení

31. května 2015 v 17:12 Zahrada
Po kratší pauze vítám u nového článku, dnes spíš reportáže z mých zahradnických pokusů. Jakožto tvor odjakživapanelákový sbírám svoje znalosti a hlavně zkušenosti různě. Už pár let se pokouším něco vypěstovat na balkóně a nedlouho také u malé horské chatičky, což mi ale dost často kazí srnky, zajíci a další strávníci. A protože mě zelené bláznění chytá rok od roku víc, založila jsem novou rubriku s poněkud nadneseným názvem Zahrada. Má být do jisté míry soukromým deníčkem, kam si budu chodit pro zapomenutá fakta v dalších sezónách a hlavně jako celý blog má být podporou pro podobně postižené amatéry - ničeho se nebojte - nejste v tom sami. I někdo další zkouší, co příroda zvládne a i jiným se zdaleka nedaří podle plánů Mrkající

Aby byly v úvodu nějaké hezčí obrázky, vkládám rozkvetlé fialky z nové sbírky. Dost dalších má poupata, takže by mělo být i dál, co fotit:Docela hezky se letos daší i jahodám, jež jsem vystrčila na permanentní průvan, dokonce vypadají, že se jim snad i líbí:

Letos jsem se také začala víc zajímat o kompostování. Jednoduchý a šikovný domácí kompost s žížalkami zatím úplně nebude můj šálek, tak prozatím sbírám bioodpad z domácnosti a vozím na nový kompost u chajdy. A mimoto se mi na webu moc líbila varianta zakopávání kuchyňských odřezků ovoce a zeleniny přímo do země pod záhony. Má mít dvojí efekt, jednak se jejich rozkladem uvolňuje teplo a jednak pochopitelně živiny pro nad nimi zasazené rostliny. Vyzkoušela jsem ho třeba v truhlících, kam putovaly nejdříve ředkvičky a po nich měly nastoupit rajčata.
Ředkvičkám se výživný domov zdá se líbil. Horší to bylo se zázvorem. Větší květináč byl připraven s podobným podložím, zázvor zpočátku vypadal spokojeně, až najednou začal podezřele moc růst. Dva šlahouny, tři, pět a nové přibývaly rostly a rostly, až bylo i mně jasné, že to nebudou zázvorové šlahouny

Zkušení se můžou zasmát, my zelenáči vyklopíme květináč, najdem původce a příští rok už pod kytky nebudem nastýlat bramborové slupky od nedělního oběda. Mimochodem brambory pěstuji zvlášť, ale vysoký truhlík na bohatou úrodu, kde už dávno měly pouštět svoje plodné kořeny ještě ani nebyl stlučen.

Další letošní pokus má své kořeny na Pinterestu pod heslem "regrow" - čili znovurůst, či tak podobně. Zkrátka opět vezmete kuchyňské odřezky a necháte je znovu vyrůst. Všude je plno obrázků, jako na první fotce. Zelenina poměrně ochotně pouští novou naději a věřím, že někdo se třeba i dočká slušných výsledků. Ve vodě se znovuoživila mrkev, dlouhá bílá ředkev, řapíkatý celer i větší kulaté bílé ředkvičky podle obchoďáku snad vodnice. Dá se podobně namnožit spousta dalších domácích zásob.

Řapíkatý celer se odporoučel, poněvadž minul svůj správný čas na cestu do zeminy. Dlouhá bílá ředkev ho následovala do kompostu a mrkev s vodnicemi putovaly do hlíny

Po čase vodnice usoudily, že jim bude lépe, coby hnojivu pro mrkve a rozložily se. Mrkev proti všem ostatním vzorně roste - ovšem spíše na semena než plody. Kdoví, třeba příští jaro budu sázet vlastní semínka

Dneska jsem konečně také navázala hráškům provázky, ať se mají kam šplhat, tak můžu ukázat jednu stranu mj. s pažitkou, petrželkou, oregánem, stévií a odkvétající srdcovkou

Srdcovka se hned svou první sezónu činila. Loni touhle dobou objevovala coby mládě svět na druhém konci republiky u Janky a letos hned krásně kvetla. Věděla jsem, že to je kytička pro mě.

A z balkónu ještě jedna krásně napěstovaná jiřinka. Jsem zvědavá, kam jí asi dám na zimu

Obrázky z chajdy začínám naším novým krmítkem, snad se tam bude ptáčkům líbit a snad není moc nízko, aby se tam náhodou nezalíbilo myším.

Neodpustím si fotku, jak tvořím záhonky. Kamkoliv se rozhodnu něco zasadit, je nejdřív třeba vytáhnout šutr

Jinak je ale hlína pěkná, kytičkám se daří, všechno je od loňska zase silnější, větší a přibývají i poupátka na pivoňkách i jablůňceNově jsem založila "babiččin záhonek" - už jsou tam mlaďoučké floxy, vrbina, chrpy a zatím nejsou vidět barevné lupiny. Bude tam ještě pár náprstníků, divizen a topolovek - prostě samé krásné vysoké a barevné kytičky. Doufám, že příští nebo aspoň přespříští rok už bude trochu odpovídat představě. Letos jsem ještě zasadila lichořeřišnice, které by měly dělat parádu než pokvetou dvouletky.


Na louce jsme dopoledne nasbírali čerstvé pampelišky a hned je naložili, ať se louhují do domácí sirup. Letos zkouším i šeříkový a v létě bude levandulový.Přidám ještě obrázky sousedů z nedaleké pastviny, malé kozičky tentokrát zmizely, ale foťáku taky neuniknou.


A na závěr přidávám ještě tip do eshopu , kam jsem zašla pro rady k zahrádkářství, ať jsem příští rok o něco chytřejší. Vybrala jsem prima knížku o eko zemědělství, takže až nám konečně padne losování, pořídíme usedlost s polnostmi a všechno půjde samo :-D.

Mystery dokončeno

1. května 2015 v 22:21 Mystery šití 2015
Krásný večer přeji a vítám na přehlídce obrázků hotových výrobků, jež vznikly v projektu Mystery šití 2015. Mezi přihlášenými je ještě několik rozpracovaných krásných kousků, z nichž doufám aspoň některé také dojdou do kýženého cíle a budu je moci dodatečně k přehledu přidat.

Tenhle projekt jsem plánovala poměrně dlouho a letos začátkem roku jsem si řekla "teď nebo nikdy!" Plánování mi totiž jde velmi dobře, často mnohem lépe než realizace - v tomto případě mě ale naštěstí poháněla jednak potřeba doplnit zoufale chybějící kousek výbavy a jednak vnitřní potřeba nějak šikovně a zajímavě využít více i méně naučené techniky zdobení textilu.

Velice si vážím důvěry, kterou mi holky daly, když se krok za krokem pouštěly do známých, neznámých i zapomenutých technik, když střihaly látky ze svých zásob a nakupovaly nové materiály, které jsem si na ně vymýšlela. Vážím si jejich práce, díky níž dnes mají i svůj vlastní osobitý výrobek plný vzpomínek na prima bandu holek všeho věku se společným nadšením pro ruční práce. Vážím si i jejich odvahy nečekat až na samý konec akce, aby poté výrobek ušily možná i jednodušším způsobem a možná i lépe vyměřený a slícovaný - v našich jehelníčcích je totiž mnohem víc, než by byla pouhá strojová přesnost - je v nich kouzlo, kterých ve světě už moc není. Děkuji proto všem za účast a přeji mnoho let spokojeného užívání jejich krásných knížek pro uchovávání jehel, špendlíků a dalšího nezbytného vybavení. No ... poetiky bylo dost, jdeme na obrázky:


SvětluškaHanka - U Mikšulky


Marie K. - Patchwork MK


Zdenka - Z malé chaloupky


Janka - Mé radostiMajunka