Září 2013

Neobvyklá marmeláda

28. září 2013 v 21:18 Zavařování apod.
Před pár dny jsem vložila obrázek vařící se marmelády s otázkou, co by asi tak mohla obsahovat za základní surovinu.Dneska jsem prozrazovací článek ještě rozhodně neměla v úmyslu, ale Ajka hádala tak vytrvale, až jsem se pro něj rozhodla a než jsem vyždímala poslední kousek energie z baterky ve foťáku a blikla jediný možný snímek - ona to dokázala. Uhádla, že marmeláda je:opravdu CIBULOVÁ.

Je spíše pikantní sladkokyselá k masu apod. Zatím jsem se neodvážila ji rodině naservírovat, ale umím si ji představit třeba i jen s bramborem. Co se procesu výroby týče, pusťte se do ní, až si budete chtít pořádně poplakat za teplého dne, kdy můžete půl dne větrat oknem dokořán. A to dvojnásob zdůrazňuji, protože nejenže se jedná o kilo krájené cibule, ale navíc se vaří v octu. Doma byla cítit ještě asi týden po vaření ... ale já mám sladkokyselé ráda a rodina si nijak extra nestěžovala :-) A ještě jednu sklenku mám v lednici - pro představu, kolik jí je z kila cibulky, asi půl kila cukru a půl litru octa (já teda dala 0,25 octa a 0,25 vody. Na přesný recept se raději mrknu, kdyby měl někdo zájem.

Podzimní

26. září 2013 v 16:55 Dobroty
Co všechno vznikne z podzimně-vánočních surovin? Samozřejmě spousta úžasných dobrot.Já tentokrát loupala jablíčka na křížaly a při pohledu na hromadu slupek mě přepadl záchvat využití všeho. Zalila jsem je, přihodila hřebíček, skořici a zázvor a nechala chvíli táhnout něco pod bodem varu ...A na nervy upekla švestkový koláč s tvarohemJeště kousek výrobního procesu, až budu napřesrok hledat inspiraciA na závěr otázka - našla jsem recept na dost neobvyklou marmeládu, aspoň já ji neznala. Jakápak to asi je?


Nástěnka

20. září 2013 v 17:08 Tvoříme s dětmi
Kdekoliv jsem narazila na nástěnky potažené látkou a různými pentlemi na zasouvání obrázků (nebo třeba i nákupního seznamu), všude se mi ohromně líbily a věděla jsem, že jednou bude jedna i u nás. V rámci tažení za dokončení restů byla na jednom z prvních míst. Vzala jsem proto nástěnku, kterou už nějaký čas cácorky měly, a část s bílou těžko použitelnou deskou dostala novou vytouženou tvář. Vypadá skvěle. Už jen navrtat a pověsit - nejspíš sepíšem seznam restů i našemu taťkovi Mrkající.
Šijeme v davu

13. září 2013 v 22:53 Společné projekty
Dnešní nadpis je možná trochu nadnesený, ale protože v posledních dnech trpím pocitem malých cílů, dala jsem ho jako první zahřívací krok k zářivým zítřkům. O co jde? Mácul zrovna začíná šít pěknou deku a bude i polštář a pojala šití jako společnou akci, ke které je srdečně zván každý nadšenec i odvážný začátečník. Já se pochopitelně přidávám, ale maličko si upravuji zadání, protože deky šiju dvě a už pěkně dlouho. O jedné jsem se zmínila již několikrát - začala kdysi v mém šicím pravěku, a i když se blíží do finále, pořád ne a ne ji dotáhnout do konce. Druhou jsem začala letos v klubu na Fleru a zatím se držím časového harmonogramu. Polštářů a dalších menších projektů mám v různých stádiích snad nepočítaně.

Společně zadaný úkol se taky už párkrát ukázal jako velice užitečný, proto si dovoluji všechny zájemce pozvat ke společnému tažení za pěknou dekou a za splněním alespoň jednoho restu.

Informace k dece budou postupně přibývat na blogu U Máculky.

Dokončení odkládaného restu de facto žádné nepotřebuje - zkrátka si vyberem minimálně jeden svůj projekt, který dlouho odkládáme a dokončíme ho. Přidat se můžete úplně tiše nebo k větší podpoře sebedisciplíny veřejně. Navrhuji termín dokončení 30.9. a do tohoto data bychom každá na svůj blog umístili fotografii hotového dílka. Bude-li koho, přidám sem i klikací seznam úspěšných odvážlivců.

Závěrem už jen doplním, že akce se netýká jen šití, můžem háčkovat, vyšívat, pracovat s papírem, plést košíky, nebo třeba konečně vyzkoušet upéct domácí chleba.

Tentokrát nám bude odměnou radost z dokončení. Brzy ale plánuji malé rozdávání Mrkající Držím palce a přeji krásný večer.

Prima kapsička

9. září 2013 v 18:23 Háčkování
Naše malá školačka vyfasovala stejně jako spousta dalších elektronickou kartu na obědy. Mají ji nosit na krku v kapsičce, a tak bylo načase nějakou pěknou holčičí spíchnout. Větší háčkovaná kytička je podle Lenky, menší přiměřeně od oka a lístky odkudsi z Mimibazaru. Něco podobného nejspíš taky potřebuji Mrkající.