Říjen 2011

Papírové květiny

28. října 2011 v 13:54 Ne-obyčejný papír
Kytičky, které nikdy nezvadnou
A spíš jako vzpomínku na dětství přikládám karafiát z papírového kapesníku
Drhané závěsy

28. října 2011 v 13:32 Na prahu světů
Drhání - drhané dekorace nebývají nijak zvlášť krásné, ale závěsy na kytky jsou nejen pěkné ale i praktické.

Praní s octem

28. října 2011 v 13:26 Vyzkoušené alternativy
Známý všeuměl ocet je při praní výborný pomocník. Dává se cca 2-3 pol. lžíce přímo do dávkovače s aviváží. Prádlo má pěkně oživené barvy a bílá je opravdu bílá narozdíl od reklamou slibovaných zázraků.
PS: Z prádla ani z pračky není cítit ani náznakem.Patchwork bez jehly

28. října 2011 v 13:18 Návody, postupy
Falešný patchwork se dělá přesně tak, jak asi odhadnete. Do polystyrenového tvaru vyřežeme odlamovacím nožem nebo žiletkou linie vzoru hluboké cca 0,5cm. Připravíme si látku přiměřeného tvaru - můžeme ji pak částečně zasunout do škvírky - po vytažení vidíme přesně potřebnou velikost a odstřihneme zbytečné přebytky (samozřejmě necháme přídavek na zasunutí cca 0,5cm). Pak opatrně zastrkáváme příborovým nožem. Hotové můžem dozdobit krajkou, korálky, potisknout barvou na textil ... Moc hezké by také bylo použít látku s výšivkou.Tisk lístků na textil

28. října 2011 v 13:10 Návody, postupy
Opět úplně jednoduchá záležitost - venku (nebo doma v květináči) si obstaráme vhodné lístky. Necháme aspoň 20 min. vylisovat v knížce. Mezitím tričko (sukni, ubrus, závěs ...) podložíme novinami, aby se nám barva nepropila na zadní stranu. Poté lístek na podložce štětcem nabarvíme barvou na textil (třeba s přídavkem perleti), přiložíme na místo a přes ubrousek uhladíme hranou dlaně. Po sejmutí můžem lístek použít znovu - cca 4x. Další postup už je dle návodu na barvě - většinou nechat zaschnout a pak přežehlit. Trika normálně peru na 40 a žehlím raději z rubu (v poslední době už i normálně přes).

Ginko na červeném triku nevyšlo úplně s detaily, ale někdy jsou moc pěkné:


Vyšívání

26. října 2011 v 2:00 Galerie hostů - Ajka
Vyšívání je prostě kouzelá záležitost :-)Propisky

26. října 2011 v 1:58 Galerie hostů - Ajka
Takovéhle propisky zaručeně hned tak v obchodě neseženete, ale máte-li šikovné ruce, dá se zvládnout i pěkná rodinka.Drhání

26. října 2011 v 1:54 Na prahu světů
Drhání je vlastně vázání různých uzlíků, hezky vynikne ze sisalu, ale používá se jakýkov provázek vč. vlny nebo vyšívací bavlnky (např. na náramky přátelství). Z fotek snad bude vidět celková jednoduchost této techniky (vkládám dva základní postupy). Pokud vyrábíme závěs, začnem očkem - celkový počet nití záleží na požadovaném počtu drhaných provazů. Na každý z nich počítáme dva kratší doprostřed a dva cca dvojnásobně delší, kterými budeme vázat. Přehneme je, v polovině ovážeme dokola a pod vzniklým okem ovážeme a stáhneme klasickým uzlem. Na fotkách jsou dva druhy uzlů - vážou se úplně stejně, jen u plochého střídáme levou nit nahoru, pak pravou nit nahoru ... a u točeného vážeme nahoru stále z jedné strany. Dbáme na souměrné utahování, aby byl výsledný vzor pěkný.